6 C
Skopje
сабота, мај 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Спорна скулптура од распетието ќе биде отстранета од израелски музеј

  Музејот во израелскиот град Хаифа ќе ја повлече контроверзната скулптура која ја претставува маскотата на Мекдоналд, распната како Исус на крст, по реакцијата на христијанското малцинство во таа земја.

  Скулптурата во природна големина го прикажува кловнот Роналд Мекдоналд и претставуваше централен објект на изложбата за религијата и потрошувачкото општество, пренесе агенцијата „Ројтерс“.

  Меѓу другите експонати се и Исус и Богородица, претставени како куклите Кен и Барби, наведува агенцијата.

  Протестите против експонатите пред неколку дена беа насилни, а во нив повредени се и тројца полицајци кога демонстрантите се обиделe да влезат во музејот.

  Градоначалничката на Хаифа денеска изјави дека контроверзната скулптура ќе биде повлечена по консултациите со верските водачи, но не прецизира кога точно ќе се случи тоа.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.