6 C
Skopje
петок, декември 9, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Спас за сиромашните: 3D куќи готови за една недела за цена од 5.000 евра (фото)

  Изберете го местото каде што сакате да ја изградите куќата или викендицата. Ќе мора да се задоволите со големина од околу педесет метри квадратни, што е простор каде ќе добиете спална соба, дневна соба, кујна и купатило.

  Пред куќата ќе имате и покриен трем на кој удобно се вклопуваат масата и неколку столчиња. Компанијата што ја ангажиравте ќе започне во понеделник и ќе заврши во петок, така што ќе можете да имате време за забава за време на викендот, пет дена по почетокот на изградбата.

  Звучи невозможно? Што ако ја додадеме цената од педесет евра за метар квадратен, или пет илјади евра за целиот објект? Веројатно ќе кажете дека сме целосно луди, но куќи кои од подот до таванот, буквално од нула, може да се изградат за помалку од една недела скоро каде било во светот по цена на просечен користен автомобил од околу десет години – веќе постојат.

  Успеаја да ја симнат цената на куќата

  После катастрофалниот земјотрес од дури седум степени во Рихтер, кој го сруши главниот град на Хаити во 2010 година и остави бездомници меѓу 2 и 3 милиони луѓе, дојдов во таа земја како хуманитарец кој сака да им помогне на овие луѓе кои веќе немале ништо. Донирав пари на разни здруженија, но сфатив дека сето тоа е капка во морето, се чувствував мизерно и немоќно додека одев меѓу стотиците илјади луѓе кои спиеја во калта на улиците. Размислував што да правам и потоа основав непрофитна организација со неколку други пријатели, која ја нареков New Story, и тука се започна – опишува Американецот Брет Хаглер на почетокот на приказната.

  New Story наскоро се здружи со ICON, компанија со седиште во Силиконска долина која е специјализирана за 3Д печатење, а по околу две години соработка, тие успеаја да ја испечатат првата 3Д куќа на крајот на 2018 година. Имаше 33 квадрати и нејзината изградба чинеше околу десет илјади долари, а со дополнително оптимизирање успеаја да ја намалат цената на седум илјади долари. Тие изградија околу педесет такви куќи во Мексико, а потоа се концентрираа на изградба на нов принтер, кој го завршија минатата година, и го именуваа како Вулкан Втори.

  Покрив на глава за милиони

  Станува збор за грдосија висока 3,5 метри и широка 8,5 метри кој ќе ја печати бетонската конструкција на куќата, односно подот, sидовите и деловите на покривот за околу 24 часа, по што мора да се исушат неколку дена. Во втората фаза, сепак, ви требаат работници да постават врати, прозорци, дел од покривот и инсталацијата, а на добро обучен тим од четири до пет лица им требаше во просек два дена.
  Куќата е исклучително отпорна на сите видови екстремни временски услови, како што е торнадо, и може да издржи земјотрес со јачина од 8 степени Рихтер, бидејќи е изградена од специјална мешавина од бетон наречена Lavacrete. Внатрешноста е прилично светла, рабовите не се остри, но заоблени, така што изгледа прилично модерно. Оваа година во Јужна Америка, ќе изградиме цела населба од сто идентични куќи, во кои, во соработка со локалните власти, ќе ги преселиме најсиромашните семејства кои заработуваат помалку од три долари на ден – објаснува основачот на „New Story“. Тој посочува дека ќе започне со продажба на својот печатач оваа година, а долгорочниот план е за стотици милиони луѓе кои сега го немаат тоа, буквално, да добијат покрив над главите.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.