6 C
Skopje
сабота, март 2, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Спасувачка драма во Шпанија – двегодишно дете е заробено во тесен бунар, длабок 100 метри

  Спасувачка драма се случува во Шпанија, каде екипите се обидуваат да извлечат двегодишно дете кое паднало во тесен и многу длабок бунар.Несреќата се случила синоќа во јужната шпанска провинција Малага.

  Детето со своето семејство било во близина на селото Тоталан, кога паднало во бунарот, изјави за Си-ен-ен Бернардо Молто, портпарол на спасувачките екипи.

  Спасувачите не можат да влезат во бунарот, кој е широк едвај 25 сантиметри, а се верува дека е длабок повеќе од 100 метри. Спасувачите спуштија микро-робот со камери во бунарот не не успеале да го лоцираат момчето.

  ,,Ние не го најдовме ниту го слушнавме детето, но се откажуваме, ќе продолжиме да го бараме, колку и да треба време за тоа”, рече Молто.

  Тимот за спасување ќе користи алтернативни стратегии за пронаоѓање на детето, вклучително и копање подлабоко во дупката и создавање на паралелен тунел кој ќе може да се поврзе со бунарот.

  ,,Наш приоритет број еден е да го пронајдеме и спасиме детето”, рече Молто.

  Повеќе од 100 пожарникари-спасувачи и вработени во службата за вонредни ситуации во јужна Шпанија се вклучени во потрагата по двегодишното дете.

  Бунарот кој е премногу тесен за да може во него да влезе возрасен човек, бил ископан пред еден месец, додека се водело истражување за водата, а после тоа не бил покриен ниту заштитен. Локалната претставничка на шпанската влада, Марија Гамес, изјавила дека пожарникарите со помош на робот-камера, рано утрово пронашле кесичка со бомбони, која детето ја држело во рацете кога исчезнало. Кесичката е најдена на длабочина од 75 метри, а спасувачите не можеле да ја спуштат опремата пониско.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.