6 C
Skopje
сабота, мај 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор.

  Чувајте игла или игла за шприц во вашата куќа. Ова е неверојатен и неконвенционален начин да се спаси човек од мозочен удар.

  Ве молиме прочитајте го и споделете го за да може овој совет да му помогне на некој кој преживеал! Одвојте време да го прочитате. Никогаш не знаеш дека нечиј живот може да зависи од тебе. Татко ми беше парализиран и подоцна почина од мозочен удар. Жал ми е што претходно не знаев за оваа прва помош. Кога ќе дојде до мозочен удар, капиларите на мозокот постепено пукаат.

  Потребен е одмор и итна помош.

  Но, потребна е помош токму тука каде што беше несреќата. Овие совети ќе ви помогнат да спасите нечиј живот! Биди мирен. Без разлика каде е жртвата, не ја мрдајте. Затоа што ако го преместите пациентот, капиларите може да пукнат, а ќе има и крварење во мозокот! Помогнете му на жртвата да седне за да спречите повторно да падне на земја, а потоа она што ќе го прочитате овде – самокрварењето може да започне. Ако имате шприц за инјектирање дома, тоа ќе биде најдобро, во спротивно, иглите за шиење или други игли исто така ќе работат.

  1). Држете ја иглата – сечилото над оган / на запалка или свеќа / за да ја стерилизирате и потоа користете ја за да го пробиете врвот на сите 10 прсти.
  2). Нема специфични точки за акупунктура, само боцкање во мм од ноктот.

  3). Прободете така што крвта да потече.
  4). Ако крвта не почне да капе, затегнете /стискајте/ околу пункција на прстот со прстите.

  5). Кога сите 10 прсти крварат помалку, почекајте неколку минути – ќе видите дека жртвата ќе се опорави!
  6). Ако устата на жртвата е извиткана во грч – повлечете и
  масирајте ги ушите додека не поцрвенат

  7). Потоа двапати боцнете го секое уво во мекиот дел, по две капки крв од секој лобус. Неколку минути подоцна неговата уста повеќе не е искривена /гтесна/ и жртвата треба да се вразуми…

  Почекајте жртвата да се врати во нормала, без никакви невообичаени симптоми, а потоа испратете ја во болница. Во спротивно, /пред овие процедури/ доколку биде однесен во болница со амбулантно возило, – потресот при патување ќе доведе до пукнување на капиларите во мозокот на жртвата.

  Ако човек сега може да оди сам, ќе му се заблагодари на Бога што е спасен!

  Дознав за спасоносното крвопролевање од специјалист за традиционална кинеска медицина, Ха Тин Бу, кој живее во Сан-Џук.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.