6 C
Skopje
сабота, јуни 3, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор.

  Чувајте игла или игла за шприц во вашата куќа. Ова е неверојатен и неконвенционален начин да се спаси човек од мозочен удар.

  Ве молиме прочитајте го и споделете го за да може овој совет да му помогне на некој кој преживеал! Одвојте време да го прочитате. Никогаш не знаеш дека нечиј живот може да зависи од тебе. Татко ми беше парализиран и подоцна почина од мозочен удар. Жал ми е што претходно не знаев за оваа прва помош. Кога ќе дојде до мозочен удар, капиларите на мозокот постепено пукаат.

  Потребен е одмор и итна помош.

  Но, потребна е помош токму тука каде што беше несреќата. Овие совети ќе ви помогнат да спасите нечиј живот! Биди мирен. Без разлика каде е жртвата, не ја мрдајте. Затоа што ако го преместите пациентот, капиларите може да пукнат, а ќе има и крварење во мозокот! Помогнете му на жртвата да седне за да спречите повторно да падне на земја, а потоа она што ќе го прочитате овде – самокрварењето може да започне. Ако имате шприц за инјектирање дома, тоа ќе биде најдобро, во спротивно, иглите за шиење или други игли исто така ќе работат.

  1). Држете ја иглата – сечилото над оган / на запалка или свеќа / за да ја стерилизирате и потоа користете ја за да го пробиете врвот на сите 10 прсти.
  2). Нема специфични точки за акупунктура, само боцкање во мм од ноктот.

  3). Прободете така што крвта да потече.
  4). Ако крвта не почне да капе, затегнете /стискајте/ околу пункција на прстот со прстите.

  5). Кога сите 10 прсти крварат помалку, почекајте неколку минути – ќе видите дека жртвата ќе се опорави!
  6). Ако устата на жртвата е извиткана во грч – повлечете и
  масирајте ги ушите додека не поцрвенат

  7). Потоа двапати боцнете го секое уво во мекиот дел, по две капки крв од секој лобус. Неколку минути подоцна неговата уста повеќе не е искривена /гтесна/ и жртвата треба да се вразуми…

  Почекајте жртвата да се врати во нормала, без никакви невообичаени симптоми, а потоа испратете ја во болница. Во спротивно, /пред овие процедури/ доколку биде однесен во болница со амбулантно возило, – потресот при патување ќе доведе до пукнување на капиларите во мозокот на жртвата.

  Ако човек сега може да оди сам, ќе му се заблагодари на Бога што е спасен!

  Дознав за спасоносното крвопролевање од специјалист за традиционална кинеска медицина, Ха Тин Бу, кој живее во Сан-Џук.

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.