6 C
Skopje
вторник, декември 6, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Со 1 лажица го отпушувам мијалникот, ги чистам прозорците, чистам дамки и уште 5 совети за кои едвај сте слушнале

  Солта некогаш била скапа стока. Поради неговиот недостиг, следеа немири и воени судири. Денес, солта е најчестo среќаваната храна. И иако готвењето на повеќето јадења не е целосно без него, солта и шеќерот се повеќе се нарекуваат „бела смрт“. Но, не го потценувајте овој производ!

  Евтината и сосема безопасна сол може да ни донесе многу придобивки. Ви кажуваме неколку необични начини за користење на обичната кујнска сол за миење, чистење и лична хигиена.

  УПОТРЕБА НА СОЛТА ВО ДОМОТ
  ПЕРЕЊЕ НА ПРОЗОРЦИТЕ ВО КУЌАТА И АВТОМОБИЛОТ

  Растворете 2 лажици сол во 3 литри топла вода. Со оваа смеса можете да ги измиете прозорците, па дури и да ги отстраните тврдоглавите дамки на мебелот.

  За да спречите собирање и избледување на алиштата, додадете малку сол во машината за перење. Со користење на сол и малку вода може да се отстранат дамките од црвено вино. Смесата го впива виното, а на облеката доволно е само да ја избришете со салфетка или четка.

  За забоболка
  Ако ве мачи забоболка, растворете малку сол во топла вода и исплакнете ја устата. Но, консултирајте се со вашиот стоматолог пред да ја направите оваа процедура. Ако немате паста за заби при рака, таа ќе биде заменета со мешавина од сол и сода во еднакви делови.

  Отстранете го потењето на нозете
  Можете да направите бања за нозе со сол. За да го направите ова, во 8 литри вода додадете 3 лажици сол и четвртина парче тоалетна сапун. Постапката го елиминира потењето и лошиот мирис на стапалата, но може да ја исуши кожата.

  Лош мирис
  Дали мириса откако ќе готвите риба во рерна? Што да се прави? Како да се поправи? Солта ќе ви помогне. Истурете малку смеса во рерната и вклучете ја малку. Само неколку минути по загревањето, секој мирис исчезнува.

  Чисто сребро и бакар
  Измешајте оцет и сол и сребрените садови ќе блеснат. Ќе се изненадите како вашиот накит почнува да блеска.

  Затнат мијалник
  За да го исчистите мијалникот, особено во кујната, полијте го со сол и прелијте го со врела вода. За неколку секунди ќе видите дека водата минува совршено и загадувањето е елиминирано.

  Пилинг за кожа
  Измешајте сол со есенцијално масло од лаванда. Смесата нанесете ја на лицето и потоа исплакнете со вода. Ова е многу добар пилинг. Маслото ќе ви ја омекне кожата, а солта ќе и го врати сјајот и нежноста.

  Верувај ни, нашата статија ќе ве натера да ја погледнете солта на сосема нов начин.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.