6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Со три малолетни деца под кирија и без социјална помош: Ќе оздрави тато, ќе работи повторно како некогаш (Видео)

  „Ќе оздрави тато, ќе биде добро. Ќе работи повторно како некогаш. Дај Боже, Господ никого да не стави на ваков тест“, вели Исак Рамани за телевизија 21.

  Рацете на Исак работеле без престан за да обезбеди достоен живот за трите деца и сопругата, сѐ додека еден ден туморот на белите дробови не му ја парализирал десната рака. Исак има три деца, две ќерки од 10 и 7 години и 5-годишен син Ајан. Ајан секој ден е покрај татко си, раскажувајќи му за желбите што ги има. Исак освен солзите, не може да му понуди ништо друго на синот.

  „Цел живот работев, но сега ме снајде ова зло. Имам тумор на белите дробови и раката ми е полу парализирана, па затоа веќе не можам да работам. Веќе осум години сме под кирија во оваа куќа. Плаќам по 100 евра кирија, а имам три деца. Ќерка од 10 години, другата има 7 и момчето има 5 години“ вели Исак Рамани пред камерата на ТВ21.

  За лекови и храна, вели им помагаат роднините, но најголем проблем им претставува киријата, бидејќи социјална помош не добиле веќе три месеци. 8-те илјада денари им се единствениот приход кој го оствариле пред три месеци, парична помош која ја земаат како додаток за трето дете. Исак има само една молба до сите хумани луѓе.

  „Да ви кажам искрено, најмногу сакам да се спасам од плаќањето кирија. Најголема потреба имам на моите деца да им обезбедам некој стан или пак, двособна или еднособна куќа, не е проблем, само да не седат под кирија“, додава Рамани.

  И покрај тешкиот живот, семејството Рамани никогаш не побарало милостина. Го оставивме семејството во надеж, верба и во очекување на подобри денови.

  Број на семејството Рамани: 071 823 196 Жиро сметкa – Исак Рамани 210501680639606 НЛБ Банка АД Скопје

  РЕПОРТЕР: АФРИМ ЈОНУЗ, телевизија 21 – прочитајте ОВДЕ

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.