6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Соседот во Ајлин: Во 2022 година предупредив дека зградата се лизга, има пукнатини, но ми се смееја…

  Пред една година имаше предупредување дека нешто не е во ред со „Rönesans Residence“ – темелот на зградата се поместува, внатре има опасни пукнатини, но не се преземени мерки.

  Ова е јасно од изјавата на поранешен жител на луксузниот станбен комплекс во Антакија/Хатај, каде семејството на 28-годишната Ајлин Канмаз живеело до утрото на разорниот земјотрес.

  Истата загриженост во летото 2022 година ја искажа и сопругот на Ајлин – Мустафа, кога семејството беше на гости во Карџалиско. Јас не сум специјалист, но гледам дека градбата беше неквалитетна“, изјави Мустафа Канмаз.

  „Во 2022 година, побарав помош од менаџерот на Rönesans Residence во Хатај.

  Му кажав дека зградата се лизна, тој се насмеа како да ме исмева. И на моите соседи им кажав, сите беа бесчувствителни. Вака „рајот“ се претвори во пекол“, изјави Зекие Барутчу Јиитбаш за новинарот на ДХА.

  „Пукнатините почнаа да се појавуваат во 2022 година по ходниците. Направив многу напори не само да ги убедам управителот и соседите, туку почнав и да го обезбедувам станот, но не успеав. Потоа се преселив да живеам на друго место“, додава Зекие, кој купи два стана во луксузниот комплекс, кој имаше базен, теретана и зелени површини.
  „Со секој изминат ден, пукнатината во ходникот стануваше се поголема. Во еден момент, цел прст од човечка рака може да се вметне во празнината. Му реков на менаџерот: „Се плашам“. Кажа еден куп работи што не ги разбрав“, се сеќава преживеаниот од земјотресот на векот.

  Градежен техничар, пријател на Зекие Јиитбаш, по земјотресот ѝ рекол дека во „ренесансната зграда“ има исечени столбови, приклучоците на арматурата не се според стандардите, бетонот се распаѓа…

  „Ако е вистина, дефинитивно е убиство. Да, многу згради се уништени, но ниту една не е како ренесансата. Тука бил домот на речиси 900 луѓе. Тука живееле многу играчи на „Хатаи Спор“, дури и Волкан Демирел (поранешен популарен фудбалер, репрезентативен голман, бронзен медалист на ЕП 2008 година, актуелен тренер на „Хатаи Спор“ – б.б.).

  Во моментот на земјотресот во комплексот живееле двајца играчи. Ги изгубив моите соседи кои многу ги сакав“, изјави Зекие, кој беше член на управата на фудбалскиот клуб. „Убијците мора да бидат изведени пред лицето на правдата.

  И да бидеме зад решетки до крајот на судскиот процес“, вели Зекие Јиитбаш.
  Како што веќе напиша 24rodopi.com, изведувачот на „Renaissance Residence“ е приведен при обид да ја напушти Турција.
  На сликите: Пеколот „Ренесансна резиденција“, Зекие Барутчу Јиитбаш. Вака изгледаше Хатај од терасата на Ајлин во јуни 2022 година

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.