6 C
Skopje
среда, јуни 29, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Ме повика дечкото на сестра ми, и ми кажа тајна која сите дома ја криеја од мене со години

  Една девојка ја сподели својата неверојатна животна приказна на социјалните мрежи. Имено, на 16-годишна возраст, Керол открила дека нејзината мајка и тато биле всушност баба...

  Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

  Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

  Сопругот влезе во детската соба и ме затекна на подот како чистам после децата: Ми ги кажа овие 5 зборови и никогаш повеќе не влегов да чистам после децата…

  Со години наназад Хајди Хам на крајот од секој ден троши најмалку еден час на чистење и средување на собата во којашто претходно децата играле.

  Сценографијата практично секогаш била иста – под прекриен со многу коцки, играчки и остатоци од храна. А кога ќе се преброи секоја минута потрошена на тоа, од моментот кога се родени децата, Хајди пресметала дека неколку години потрошила токму само на чистење и раскревање.

  А потоа, една вечер, нејзиниот сопруг влегол во детската соба каде ја затекнал како буквално лази по подот и собира коцки. И не само што ги собирала, туку и ги двоела според боја, бидејќи кога Хајди чисти и организира, таа тоа го прави до најситен детаљ. И потоа тој и кажал пет зборови коишто претходно на неа никогаш не и паднале на ум.

  – Зошто не ја затвориш вратата?

  • Само гледав во него. Поточно, низ него. Очекував дека и тој ќе се спушти на подот покрај мене и ќе започне да ми помага во поместувањето на “планината” од коцки. Наместо тоа, тој ми кажа пет зборови. И токму тоа и ми требаше. Ведаш станав и ја затворив вратата, вели Хајди во својот пост којшто стана вирален помеѓу мајките ширум светот.
  • Овие години на сите страни може да слушнеме колку е важно да се грижиме за себе си, особено кога сме во улогата на родители. И важно е. Толку е лесно да се изгубите во потребите на останатите членови од семејството. Но и грижата за самиот себе си понекогаш е премногу тешка. Морате во сето тоа да вложите толку многу време, енергија, но и да побарате помош.А што се’ може да опфати тоа?
  • Кога ќе сокриете неколку чоколади на место коешто ниту еден од домашните нема да го забележи, бидејќи ги сакате само за себе си…
  • Кога ќе им пуштите цртани филмови на децата за конечно да го испиете омиленото кафе, и тоа топло и тазе направено…
  • Кога порано ќе ги легнете децата во кревет, за со сопругот да може на мира да споделувате нежности на каучот…
  • Кога едноставно ќе ја затворите вратата од детската соба…

  И сега, што? Сега договорот е дека децата мора самите да си ја чистат собата еднаш неделно. Не јас. Тие. Останатите 95 отсто од времето таа изгледа токму вака. И за мене тоа е сосема во ред. Со оваа затврена врата дефинитивно можам да живеам, заклучува Хајди.

  Извор: Tocka.com.mk

  Latest Posts

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Ме повика дечкото на сестра ми, и ми кажа тајна која сите дома ја криеја од мене со години

  Една девојка ја сподели својата неверојатна животна приказна на социјалните мрежи. Имено, на 16-годишна возраст, Керол открила дека нејзината мајка и тато биле всушност баба...

  Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

  Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

  АКТУЕЛНО

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Пред спиење ставам ракија на косата – неверојатен трик од мојата баба: Кога ќе се разбудите наутро ќе видите чудо

  Ќе ви ја откријам тајната на убавата и бујна коса што ми ја кажа баба ми, пред многу години, кога ја прашав како нејзината...

  (ВИДЕО)Како студентот пред целиот клас му докажа на професорот дека Бог постои!

  Едноставно и логично, дали ја знаете оваа приказна? Почетокот на дваесеттиот век… На Универзитетот во Берлин, професор ги предизвика студентите прашувајќи: Дали Бог создаде се...

  „Сега ќе ви раскажам како ме наместија да земaм жена од Албанија“

  Посредувањето за невести од Албанија за мажи од Балkaнскиот регион не е некој новитет, а за ваква солуција во љубовниот живот најчесто се одлучуваат...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.