6 C
Skopje
сабота, декември 2, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Соновникот на Баба Ванѓа: Толкувајте ги вашите соништа на најправилен начин

  Соништата се една од оние работи кои сè уште остануваат мистерија за нас. Нивното значење исто така. Некои веруваат дека соништата ја предвидуваат иднината, други веруваат дека тие се едноставно одраз на нашите внатрешни стравови.

  Ова се толкувањата и значењето на нештата што може да се појават во нашите соништа, според баба Ванга.

  Ангел – ако сте виделе ангел во сон, ве очекуваат мирни и среќни времиња. Ако видите ангел над главата на некој близок, тоа значи дека неговата душа ќе биде префрлена на другиот свет.
  Болест во сон – не го сфаќајте како нешто трагично. Според библиското толкување, болеста им се испраќа на луѓето како казна за нивните гревови, за да ги очисти во мислите, чувствата и постапките. Ако сонувате дека сте болни, повисоките сили предупредуваат дека е време да ја преиспитате својата позиција и вредности.

  Бура – овој симбол се смета за божествена манифестација. Ако ве исплаши молња или гром – сведочи дека не водите праведен живот, затоа се смета за предупредување одозгора. Внимавајте на вашите желби и страсти.
  Вазна – ја симболизира човечката душа, ве чекаат пријатни чувства, најдовте хармонија – обидете се да не ја изгубите.
  Вампир – симбол на промени, судбински настани што можат да доведат до страдање. Ако ве нападнат – суров удар од судбината, можно е да изгубите некој близок или драг за вас.

  Свадба – проверка на чувствата за саканата. Ако присуствувате на свадба – ќе доживеете зголемено чувство на интимност во реалноста.
  Јаже – ако ви се кине во сон – ова е предупредување за смртна опасност. Со цел да се избегнат проблеми, неопходно е да се покаже голема претпазливост.

  Вода – симбол на промена, обновување. Ако пиете чиста ладна вода во сон – односите ќе се подобрат и ќе бидете вклучени во процес на прочистување. Ќе ве гледаат поинаку.
  Војна – многу лош знак, болест и глад. Тешки времиња за возрасните и децата, а особено за младите – ќе се борат и ќе загинат. Ако учествувате во непријателства – неволјата може да ве допре вас и вашите најблиски. Бидете внимателни во вашите постапки.

  Враната – секогаш е трагичен предвесник – со својот звук, па дури и со својот изглед е знак на неволја. Ако тоа се врани кои кружат во воздух или во соба, тогаш наскоро ќе настане конфликт со оние околу вас, во кој ќе настрадаат многу луѓе.

  Гостин – овој симбол значи неочекувани вести. Можни се вишок трошоци. Сон во кој се подготвувате за гости – досаден и монотон живот. Неочекувани гости – ќе добиете непријатни вести.

  Гроб – ако видите церемонија на жалост – наскоро ќе се соочите со внатрешен страв. Ако вашето име е напишано – мора да ги промените вашите навики, па дури и вашиот живот. Празен гроб – внатрешен пустош.

  Пари – ако ги најдете – некој од оние околу вас подготвува големо зло. Бидете внимателни кон луѓето околу вас. Не земајте ништо од земја – токму преку тоа лошите луѓе бараат да наштетат.

  Земја – плодна земја навестува богат живот. Пустина – во иднина може да ве чека сиромаштија и неуспеси на работа. Ако видите испукана, испукана земја – предупредување за земјотреси кои ќе земат жртви.

  Огледало – ако го гледате сопствениот одраз, во реалниот живот многу ве интересира што мислат другите за вас. Често ги анализирате вашите постапки, но заборавате на внатрешната хармонија. Обидете се да погледнете во вашата душа и тогаш животот ќе ви биде исполнет со среќа и радосни настани.

  Змеј – ползи по земја – борба со непријател кој е решен да отвори војна. Ако е злобен – тешко дека ќе го победите, бидејќи е силен и подмолен.
  Деца – ако се гледате себеси како дете – во реалниот живот нема да се однесувате правилно. Често ќе се навредувате, понекогаш ќе ги навредувате другите без да забележите. Ако гледате многу деца – доказ дека пред вас се проблеми, чие решавање бара дополнително време и труд.

  Патот – прав и широк – во реалноста сте на верен, но не баш лесен пат. Ако е криво – вашите мисли и постапки можат да ви донесат лоши резултати. Се движите во погрешна насока.

  Душа – ако ја гледаш душата над твоето тело – тогаш си побожен. Секогаш размислувате пред да започнете нешто. Меѓу другите, вие сте познати по вашата чесност, благородништво и добротворност. Ако се одвои од вашето тело – сериозна болест или смрт.

  Еднорог – ја претставува среќата.
  Жед – ако сте жедни на топло време – вашите мисли се премногу за материјалниот свет. Размислете за вашата духовност. Во сон ја гасите жедта со заматена вода – пријателите или колегите може да ве изневерат или излажат.
  Икона – во вашиот сон е дома – ќе има верски спор, нарушување на хармонијата.
  Исповед – ако се исповедаш во сон – ќе направиш недостоен чин во реалноста, за што ќе зажалиш. Ако сте во улога на свештеник – тежок период во кој вашите најблиски ќе бараат помош од вас, но тешко ќе им помогнете. Покажете срдечност.

  Книга – значи мудрост. Ако ги има многу – во реалноста ви е тешко да го изберете вашиот животен пат или приоритети.
  Прстен – нерешени прашања. Ако ставите прстен на саканата личност, тоа ја симболизира вашата верност.
  Крст – прошка, заштитени сте од злото. Ако носиш – му простуваш на оној што те навредил. Ако ви е простено во сон – вашиот ангел чувар ве штити од несреќа.
  Крв – предупредува на конфликт со вашите најблиски. Ако се обидувате да го запрете крварењето – тагувате за вашата блиска мртва личност. Ако е на вашата облека – вашата сакана ќе му наштети на вашиот углед.

  Мајка – ако ја сонувате каква што е во реалноста – не очекувајте сериозни промени во блиска иднина. Ако е мртва и ја сонувате – внимавајте на зборовите што ви ги кажува и нејзините постапки – таа ве предупредува за нешто. Ако во реалноста таа е здрава и полна со сила, но во сон паднала – постапувајте со неа внимателно, можно е несвесно да сте ја навредиле.
  Могила – знак дека вашата судбина радикално ќе се промени во позитивна насока. Ако има неколку – неповолни настани. Само молитвата ќе ви ја врати надежта.
  Молитва – ако се молите во сон – ве чека успех во бизнисот, а радоста ќе дојде во семејството.

  Молња – уништување и несреќа. Сфатете го сериозно вашето здравје, особено на вашиот респираторен систем.
  Мост – надеж, заклетва на верност. Ако во сон одите по мост и тој одеднаш се урне – ќе бидете предадени од личност на која сте му верувале.
  НЛО – ако се спушти – чекате чуда наместо да се свртите кон себе.
  Нож – ако ја пресечете раката во сон – роднините ќе се обидат да ви го наметнат своето мислење. Ова наскоро ќе се претвори во расправија. За жена – ако и падне нож во рака – ќе се појави непознат маж кој ќе заземе важно место во нејзиниот живот.

  Оган – предавство од најблиските.
  Под – ако се миете – успех во работата, но по секоја цена не се залагајте за вашата гледна точка. Ако сонувате дека се раствора и паѓате – некој ќе се обиде да ве спречи, бидете внимателни.
  Шамар – ако добиете шлаканица од некого – ќе преземете решителен чекор кој ќе ја потврди вашата позиција во општеството. Ако удрите шамар некому, тоа навестува неуспех.

  Виножито – над вашата глава – ова е божествен знак. Ако видите виножито по дожд – ве очекува нешто прекрасно и неверојатно.
  Рана – на телото – не ве очекува добро во блиска иднина. Ако ве повредат – промена во вашиот личен живот. Ако одбиете помош на ранет – ви се дава можност да направите добро дело.
  Раѓање – важни промени во животот, решавање на проблем. Ако се болни, но се е безбедно – ве очекуваат тешки денови, но се ќе заврши добро.
  Свадба – ќе имате пријатна вечер или ќе се појави личност која може да испадне дека е смислата на вашиот живот. Ако е вашата свадба – треба да донесете тешка одлука.

  Свеќа – горење – добар знак – мир во семејството.
  Свештеник – време е да се обратите кон Бога и да се покаете за своите гревови. Таквиот сон пророкува успех во секој потфат.
  Смрт – ако умреш – те чека долг и среќен живот. Вашата сакана личност никогаш нема да ве остави. Доколку сте слободни, пред вас е романтично познанство. Ако умре некој важен за вас – внимавајте што и како зборувате.
  Куче – бездомник – вашиот пријател е во тешка ситуација и му треба вашата помош, но се срами да ја побара. Ако сонувате за бело куче – секогаш можете да сметате на помош од пријател.

  Затвор – ако во сон сте затворени – нема да бидете навреме предупредени за опасност или едноставно изневерени.
  Удри – ако удри силно – треба да му дадеш смисла на твојот живот. Ако удрите некого – неочекувана вест. Ако излеговте од удар – во реалноста секогаш ќе можете да излезете од ситуации, но внимавајте – не оптоварувајте се со туѓи проблеми.
  Јазол – симбол што прикажува животни проблеми. Ако направите јазол – се обидувате сами да го решите проблемот, но уште повеќе се заплеткувате. Сон во кој пресечете јазол – на вистинскиот пат сте и ве чека успех.

  Жетва – вашите напори ќе бидат наградени. Ако умре – работете на вашиот духовен раст, запрашајте се дали правилно ги воспитувате вашите деца.
  Факел – ако го држите во рака – ќе достигнете висина. Ако ви служи да ви го осветли патот – ќе ги постигнете своите цели со труд.
  Фотографии – ја гледате вашата фотографија – не чувствувате радост од вашата работа, од семејниот живот, па дури и од вашиот изглед. Работете на себе.
  Леб – богатство. Ако јадете, ќе успеете без труд. Ако сечете – не е добар знак.

  Цвеќиња – ако барате букет – се придружувате.
  Црква – ако влезеш – твоите постапки се себични. Мора да побарате прошка.
  Јаболко – симбол на мудрост и награда.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.