6 C
Skopje
четврток, јули 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  „Соколите“ и МЗТ ќе играат мајсторка за титулата

  Петтиот натпревар ќе го даде одговорот кој ќе ја освои шампионската титула во кошаркарскиот шампионат на Македонија, Карпош Соколи или МЗТ, откако „соколите“ славеа во четвртиот меч 86:78 и израмнија на 2-2.

  Актуелниот освојувач на Купот, кој беше домаќин на четвртиот меч, одигра одлично прво полувреме, во кое создаде предност од 21 поен, а по две четвртини имаше водство 56:39, но лошата игра на стартот од третата четвртина можеше да го однесе во пораз.

  МЗт успеа да се врати од големата негатива, најпрвин со серија 3:16, а потоа во финишот два пати и да се доближи на само два поени негатива.

  Сепак во пенал завршницата непогрешливи беа Пери, Лабовиќ и Трајковски и Карпош успеа да избори победа.

  Карпош Соколи, како и на претходниот меч, ги предводеше Пери со 24 поени, додека Мавра и Лабовиќ постигнаа по 11 кошеви. Кај МЗТ со 17 кошеви најпрецизни беа Синовец и Лалиќ.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.