6 C
Skopje
понеделник, мај 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Современиот живот е виновен за алергиите

  Истражувањето на научниците од турскиот Републички универзитет во Сивас открило дека современиот начин на живеење и навиките на луѓето во модерното време предизвикуваат голем број алергии.

  Професорот Омер Чевит изјави дека брзото живеење, нездравата исхрана, технолошките олеснувања и недостатокот на физичка активност предизвикуваат слабеење на имунитетот кај модерниот човек.

  Тоа, во иднина, е причина за појава на многу алергиски симптоми, како што се чешање, течење на носот, насолзени очи, нарушување при дишењето, кашлица, вртоглавици и слично.

  – Алергиите на полен, на животинско влакно и на некои конфекциски материјали честопати се појави кои можат да имаат и трагични последици кај современиот човек, истакна Чевит.

  Нагласувајќи дека луѓето некогаш живееле поздраво и поумерено, Чевит нагласи дека во последните децении појавата на нови алергии станала глобален проблем.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.