6 C
Skopje
сабота, декември 2, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Совети кои би можеле да ве чинат живот: 5 начини како да се преживее пад на авион

  Има одредени работи кои може да ги направите за да ви помогнат при пад на авион. Секако и секогаш добро слушајте ги упатствата на стујардесите, а еве неколку совети:

  Положба:

  -Многу е важна положбата  која ја завземате. Најдобро е да се држат стапалата  цврсто на подот, со спуштена глава(лицето да дојде над колениците) и рацете над глава, за да ја заштитите.

  Местото на седење во авион:

  – најдобро е да го изберете петтиот ред, односно помеѓу крилата, и избегнувајте ги прозорците.

  Облека:

  – препорачливо е да носите рамни чевли, и да имате до себе ќебе или евентуално огртач со кој во случај на несреќа би можеле да се затоплите.

  Појас

  – секогаш треба да биде закопчан, дури и кога тоа не е нагласено.

  Потрудете се да не паничите

  – колку и да е страшна ситуацијата, не смеете да паничите. Размислете за можните решенија, бидете позитивни, зошто негативните мисли само ќе ве обесхрабрат.

  И секако кога се возите во авион никогаш не мислете дека ќе се случи несреќа, туку опуштете се и уживајте!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.