6 C
Skopje
понеделник, мај 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Совети за медитација за полесна медитација

  Медитацијата е една од најздравите навики, покажуваат многубројните истражувања. Освен што го намалува стресот, таа го подобрува имунитет и може да направи промени дури и во физичката структура на мозокот!

  Но, на почетокот медитацијата може да изгледа тешко па затоа во продолжение прочитајте неколку совети.

  На почетокот е најдобро да медитирате наутро, а препорачливо е да почнете со пократко време, на почетокот може да медитирате само 2-3 минути.

  Додека седите сами ќе почувствувате различни емоции, како анксиозност и стрес. Ние се обидуваме да избегаме од овие чувства, но сега е време да ги прифатите. Важно е да не се оптоварувате со тоа дали правилно медитирате. Потребно е само да се фокусирате на некој предмет и на дишењето.

  Запомнете, медитацијата нема секогаш да биде мирна или забавна. Но, ако се држите до рутината, по неколку недели или месеци ќе почнете да уживате во оваа техника и ќе почнете да ги чувствувате нејзините придобивки.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.