6 C
Skopje
сабота, декември 2, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Снимка од земјотресот: Пожртвувана медицинска сестра со своето тело спасува бебиња во инкубатори

  Две медицински сестри направија незаборавен чин за време на страшните земјотреси кои ги погодија Турција и Сирија.

  Медицинските сестри од Турција одговорни за Одделението за интензивна нега на новоредени бебенца на болницата Газиантеп Инает Топчуоглу се обидоа да спречат инкубаторите на бебето да се судрат, напиша д-р Фехретин Коса од болницата на неговата официјална фејбук страница.

  На снимката се гледа како жените ги чуваат бебињата и ги штитат.

  Првиот силен тремор ги паничи сестрите.

  Се гледа дека веднаш по збунетоста, тие брзаат да ги задржат бебињата

  На снимката се гледа како инкубаторите во одделението се тресат од земјотресот, кој започна во 04.17 часот, како и двете медицински сестри кои дојдоа во собата обидувајќи се да ги задржат инкубаторите по кратка паника.

  За среќа, бебињата беа спасени и никој не беше повреден.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.