6 C
Skopje
сабота, април 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Снешко Белчо се „замонаши“ на Света Гора

  Снешко Белчо „се замонаши” на Света Гора, јавија со преубава фотографија монасите на еден од манастирите на Атос.

  „Заиста вам кажем: Који не прими Царства Божијега као дијете, неће ући у њега.“Мк. 10, 15Светлопис је настао на Бадњи дан ове године у једној од Светогорских светиња

  Gepostet von Пријатељи манастира Хиландара am Dienstag, 8. Januar 2019

  На Бадник, во пресрет на најголемиот христијански празник, неколку свештеници ја изразија божикната ведрина во портата на манастирот и направија нов брат од снегот.

  Му ставија монашка капа скуфија, црн шал, но исто така и „традиционална метла”, која обично се става во рацете на Снешко Белчо. Наместо морков, на овој медитерански монах како нос му послужи лимон.

  Она што некој би го протолкувал како несериозност на монахот, всушност, е детска разиграност и невиност, која вистинските христијани никогаш не треба да ја изгубат.

  „Вистина ви велам, кој не го прими Царството Божјо како дете, нема да влезе во него“, потсетија тие на зборовите на Исус Христос од Евангелието по Матеј.

  Зима у светогорском манастиру Ватопедуhttps://asceticexperience.com/

  Gepostet von Пријатељи манастира Хиландара am Freitag, 11. Januar 2019

  Инаку, фотографиите од животот во завеаните со снег манастири на Света Гора даваат посебен мир за сите што ги гледаат. Монасите кои под снегот берат сѐ уште свежи лимони и портокали, покажуваат колку е хармонична природата на ова свето место.

  Од друга страна, пејзажите на Атос во зима го одземаат здивот со својата убавина.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.