6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Смирете го вашиот МОЗОК и направете го ОВА пред спиење: Експерт гарантира дека ќе имате поквалитетен и подобар СОН

  Слушајте ги овие совети
  Спиењето е од суштинско значење за добро физичко и ментално здравје. Тоа е исто толку важно како и здравата исхрана или вежбањето. Сепак, половина од возрасните не спијат доволно, а многумина се будат среде ноќ размислувајќи за своите грижи.

  Огромен проблем, според експертите, е тоа што половина од возрасните немаат соодветна рутина пред спиење. Затоа, лежат во кревет додека мислите се уште им одат „300 на час“, а тоа не им дозволува да спијат.

  За да се спречи сето тоа, експертот за спиење д-р Ниал Стенли вели дека е важно да одвоите 30 минути за да се подготвите за спиење.

  Не можеш да го најдеш сонот, треба да дозволиш сонот да те најде. Треба да ги ставите вашето тело и мозок во вистинска состојба за спиење да ве најде лесно. На тој начин ќе ги опуштите телото и умот – рече тој.

  Експертот Марк Кропли вели дека 30 минути пред спиење се доволни за да се опуштите и да размислите за спиењето.

  30 минути пред спиење
  Искористете го последниот половина час пред спиење за да ги завршите задачите што сте ги започнале во текот на денот.

  Истражувањата покажаа дека луѓето на кои им требаат пет минути пред спиење да напишат список со задачи за следниот ден, многу полесно заспиваат.

  25 минути пред спиење
  Време е да ги исклучите сите уреди кои емитуваат сина светлина. Тоа значи лаптоп, iPad, таблет и мобилен телефон.

  Научно е докажано дека сината светлина го спречува ослободувањето на мелатонин, хормонот кој му сигнализира на телото дека е време за спиење.

  Доколку е невозможно да го исклучите мобилниот бидејќи алармот треба да ве разбуди, тогаш барем свртете го со спуштен екран или ставете го во фиока, за да не направи проблем синото светло.

  20 минути пред спиење
  Тоа е идеално време да ги измиете забите и да ја отстраните шминката. Важно е да не се миете неколку минути пред спиење бидејќи тоа ќе ве разбуди.

  15 минути пред спиење
  Совршено време за брзо туширање. Топлата вода ќе ви помогне да заспиете побрзо бидејќи телото малку се лади потоа.

  Експертите велат дека температурата на телото паѓа за десет степени непосредно пред спиење.

  10 минути пред спиење
  Оди во тоалет. Можеби ви звучи очигледно, но дури 42 отсто од луѓето не спијат добро затоа што не одат да уринираат пред спиење, а потоа се будат во текот на ноќта.

  5 минути пред спиење
  Целосно смирете се – затоа нема повеќе да разговарате со вашиот партнер.

  За да спиете подобро, сфатете дека вашиот кревет е само место за спиење – затоа никогаш не носете го лаптопот во кревет за да извршите дополнителна работа.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.