6 C
Skopje
сабота, септември 23, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Смирете го вашиот МОЗОК и направете го ОВА пред спиење: Експерт гарантира дека ќе имате поквалитетен и подобар СОН

  Слушајте ги овие совети
  Спиењето е од суштинско значење за добро физичко и ментално здравје. Тоа е исто толку важно како и здравата исхрана или вежбањето. Сепак, половина од возрасните не спијат доволно, а многумина се будат среде ноќ размислувајќи за своите грижи.

  Огромен проблем, според експертите, е тоа што половина од возрасните немаат соодветна рутина пред спиење. Затоа, лежат во кревет додека мислите се уште им одат „300 на час“, а тоа не им дозволува да спијат.

  За да се спречи сето тоа, експертот за спиење д-р Ниал Стенли вели дека е важно да одвоите 30 минути за да се подготвите за спиење.

  Не можеш да го најдеш сонот, треба да дозволиш сонот да те најде. Треба да ги ставите вашето тело и мозок во вистинска состојба за спиење да ве најде лесно. На тој начин ќе ги опуштите телото и умот – рече тој.

  Експертот Марк Кропли вели дека 30 минути пред спиење се доволни за да се опуштите и да размислите за спиењето.

  30 минути пред спиење
  Искористете го последниот половина час пред спиење за да ги завршите задачите што сте ги започнале во текот на денот.

  Истражувањата покажаа дека луѓето на кои им требаат пет минути пред спиење да напишат список со задачи за следниот ден, многу полесно заспиваат.

  25 минути пред спиење
  Време е да ги исклучите сите уреди кои емитуваат сина светлина. Тоа значи лаптоп, iPad, таблет и мобилен телефон.

  Научно е докажано дека сината светлина го спречува ослободувањето на мелатонин, хормонот кој му сигнализира на телото дека е време за спиење.

  Доколку е невозможно да го исклучите мобилниот бидејќи алармот треба да ве разбуди, тогаш барем свртете го со спуштен екран или ставете го во фиока, за да не направи проблем синото светло.

  20 минути пред спиење
  Тоа е идеално време да ги измиете забите и да ја отстраните шминката. Важно е да не се миете неколку минути пред спиење бидејќи тоа ќе ве разбуди.

  15 минути пред спиење
  Совршено време за брзо туширање. Топлата вода ќе ви помогне да заспиете побрзо бидејќи телото малку се лади потоа.

  Експертите велат дека температурата на телото паѓа за десет степени непосредно пред спиење.

  10 минути пред спиење
  Оди во тоалет. Можеби ви звучи очигледно, но дури 42 отсто од луѓето не спијат добро затоа што не одат да уринираат пред спиење, а потоа се будат во текот на ноќта.

  5 минути пред спиење
  Целосно смирете се – затоа нема повеќе да разговарате со вашиот партнер.

  За да спиете подобро, сфатете дека вашиот кревет е само место за спиење – затоа никогаш не носете го лаптопот во кревет за да извршите дополнителна работа.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.