6 C
Skopje
вторник, март 21, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  Сите во ДУИ се изненадени: Позната е личноста со која ќе одат на претседателски избори

  Партиски извори од ДУИ за весникот Лајм откриваат дека едно од посериозните имиња за претседателски кандидат е актуелниот заменик министер за внатрешни работи.

  За време додека е заменик министер исто така едно време и мнинистер за внатрешни работи, Нухиу оствари блискост со меѓународниот фактор во Скопје, соработувајќи за уривање на режимот на ВМРО-ДПМНЕ, исто така ги блокирал обидите да се вратат на власт, пишува Лајм.

  Поради блискоста со меѓународната заедница, Нухиу ужива голема поддршка во редовите на ДУИ. Како што дознава Лајм ја ужива поддршката на разните партиски струи во партијата, како и од претседатолот Али Ахмети.

  „Лајм“: Заев и Гаши блиску до одлука за исклучување на ДУИ од Владата, консултации и со меѓународниот фактор?

  Порталот на албански јазик „Лајм“ пишува дека најновите препукувања помеѓу СДСМ-ДУИ, изгледа дека се сериозни. Ова напнатата ситуација, не започна само од судирите во врска со Законот за албански јазик, и одлуката да се испрати во Венецијанската комисија, каде што ДУИ инсистираше да се испратат на оценување само одделни одредби, додека пак СДСМ целиот закон го испрати за ревизија.

  Ова заладување на односите што се случува од неможноста за реформа на правосудниот систем од претходната влада на ВМРО-ДУИ, каде што ова се одрази и со одлука на Врховниот суд, предводен од Јово Вангеловски кој е избран од страна на ВМРО и ДУИ. Пред еден ден овој Врховен суд го суспендира Специјалното јавно обвинителство за кривично гонење, по истекот на рокот утврден со закон.

  Нереформирањето на ДУИ, исто така, му смета и на Движењето Беша на Африм Гаши. Од оваа партија сметаат дека ДУИ не рефлектира доволно и дека не се одделуваат од корумпираните структури и покрај тоа што пред извесно време вети такво нешто.

  Поради ова Заев и Гаши почнаа консултации со меѓународната заедница, за да се најде најсоодветниот начин за отстранување на Ахмети од владата заедно со неговата партија. Исто како Гаши и Заев, и меѓународните претставници се незадоволни од инсистирањето на ДУИ, по секоја цена да ги брани финкционерите од владата на Груевски, кои треба да одат во затвор.

  По инсистирањето на меѓународниот фактор, Заев и Гаши одлучиле на ДУИ да му дадат последна шанса: рок од три недели за да се реформира, или ќе бидат исклучени од владата, пишува во текстот кој го облави Лајм.

  Latest Posts

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.