6 C
Skopje
четврток, март 23, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Топлата вода лечи повеќе од 20 болести, само треба да знаете како да ја користите

  Топлата вода е една од најголемите погодности во нашиот секојдневен живот. Толку сме навикнати што годишното спречување на системите за греење, што доведува до...

  Тајната на светата вода и како да се лекува со неа

  Светата вода е суштински дел од нашата религија. Во православието се користи за сите ритуали: крштевки, за благослов, во тешки времиња, против болести. Исто така, служи...

  Жена ја роди ќерката на нејзиниот роденден. Но, има нешто уште поневеројатно

  Во семејството на Ејми, 18 јануари е необичен ден. Работата е што на овој ден таа и нејзината мајка слават роденден. Отсекогаш чувствувале посебна...

  Видов како една корејска домаќинка лесно се ослободи од прашината, и го направив истото! Сега куќата е секогаш чиста и мириса на свежо

  Проблемот со прашината на површините во куќата и е познат на секоја домаќинка. Но, некои од нас ја чистат прашината секој ден, а други...

  Синот го дале во сиропиталиште. Но, кога се збогатил, почнале со радост да го нарекуваат сине

  Одлуката да го испратат малиот Стивен во сиропиталиште не им е лесна на родителите, но разбираат дека не можат сами да си дозволат да издржуваат две деца. Затоа решиле да го задржат помалиот син и да го дадат постариот. Впрочем, тој веќе ја познава родителската љубов, но помладиот не.

  „Ќе те вратиме, ветувам, но кога ќе имаме пари, па сега за сега чекај таму.

  „Биди добро момче“, конечно му рекла мајка му и го бакнала во чело.

  Во првите две години неговите роднини често доаѓале, му носеле благо или го носеле дома за викенд, а кога момчето наполнило десет години, неговите роднини почнале да се појавуваат неколку пати годишно, а потоа тој воопшто не ги гледал и тогаш сфатил дека овој свет може да се потпре само на себе. Беше паметен, па почна да ја вложува целата своја сила во себе.

  Спорт, читање корисни книги, нови познанства и намерно проучување. Тој не пропушти ниту една шанса што судбината му ја фрли: и на 18-годишна возраст влезе во еден од најпрестижните универзитети. Сите учители го фалат младиот Стивен што е толку вреден и добар, па не е чудно што на крајот на 4-та година е поканет на пракса во елитно друштво.

  Менаџерот уште од првиот ден беше убеден дека ќе го задржи ова момче во својот тим, а на негово место по неколку години дојде Стивен.

  Тука почнуваат да се развиваат главните настани.

  Не ги спомнува родителите. Се обиде да заборави на нив, како што тие некогаш заборавија на него и целото слободно време си го посвети на себе. Но, неговите родители одлучија дека е време да се појави во неговиот живот.

  Го откриваат благодарение на учителките од сиропиталиштето, кои одржуваат контакт со момчето. Од него побарале прошка и помош, бидејќи, како што се испоставило, неговиот помал брат се вплеткал во лошо друштво, поради него целото семејство било во долгови и тој побегнал. И за малку ќе ги избркаа од дома затоа што немаат што да ги платат долговите. Затоа, доаѓаат кај нивниот најстар син да побараат помош од него и потоа повторно ќе станат семејство, како во старите добри времиња, кога тој уште немал 8 години.

  Но, тие веќе ги сменија местата. Наместо расплакано дете кое сакало да си оди дома, имало родители кои плачеле и барале пари, а наместо родители кои не се грижат за неговите чувства, бил безмилосниот Стивен.

  Не, не ги избркал, мирно им давал пари за да ги раздолжат и барал да не му се враќаат во животот. Сите негови соништа за мало момче со помал брат и среќно семејство умреле таму во сиропиталиштето кога за прв пат го прославил роденденот сам.

  Latest Posts

  Топлата вода лечи повеќе од 20 болести, само треба да знаете како да ја користите

  Топлата вода е една од најголемите погодности во нашиот секојдневен живот. Толку сме навикнати што годишното спречување на системите за греење, што доведува до...

  Тајната на светата вода и како да се лекува со неа

  Светата вода е суштински дел од нашата религија. Во православието се користи за сите ритуали: крштевки, за благослов, во тешки времиња, против болести. Исто така, служи...

  Жена ја роди ќерката на нејзиниот роденден. Но, има нешто уште поневеројатно

  Во семејството на Ејми, 18 јануари е необичен ден. Работата е што на овој ден таа и нејзината мајка слават роденден. Отсекогаш чувствувале посебна...

  Видов како една корејска домаќинка лесно се ослободи од прашината, и го направив истото! Сега куќата е секогаш чиста и мириса на свежо

  Проблемот со прашината на површините во куќата и е познат на секоја домаќинка. Но, некои од нас ја чистат прашината секој ден, а други...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.