6 C
Skopje
недела, септември 24, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Силјановска ги обвини матичарите дека и го згрешиле презимето

  Претседателскиот кандидат, Гордана Силјановска, денеска ја разреши дилемата околу нејзиното презиме, кое во плакатите од изборната кампања се појавува како Сиљановска, пишува Фокус.мк

  Таа изјави дека тоа е така затоа што матичарите го згрешиле презимето.

  -Во македонскиот литературен јазик е правилно Силјан штркот, или Силјановска,но понекогаш кога матичар го внесувале презимето на родителите, знаеле наместо лј да стават љ и вие сте должни тоа што е во личната карта да го кажувате. Да, во личната карта на моите родите е внесено љ наместо лј. Иако сите знаеме дека лј звучи чудно, но можеби е време тоа да се корегира – рече Силјановска.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.