6 C
Skopje
среда, март 29, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Силни ветрови ја соборија вселенската ракета на Илон Маск

  Силни ветрови во средата го кутнаа горниот дел од прототипот на големата вселенска ракета „Старшип“ на компанијата „Спејс екс“, пишува „Бизнис инсајдер“.

  „Само што слушнав за овој инцидент“, потврди Илон Маск, основачот на „Спејс екс“, на „Твитер“.

  „Ветрови со брзина од 80 километри на час ги оштетија платформите за врзување и го соборија горниот дел од ракетата. Ќе ни требаат неколку недели за поправка“, додаде тој.

  Whoops. Starship Hopper nosecone has been blown over in high winds.

  📸NSF’s BocaChicaGal https://t.co/liIk970sm5 pic.twitter.com/6rgGtZmAE2

  — Chris B – NSF (@NASASpaceflight) January 23, 2019

  Портпаролот на „Спејс екс“ за „Бизнис инсајдер“ потврдил дека носот на ракетата паднал поради силните ветрови.

  „Спејс екс“ ги лоцираше своите погони во јужниот дел на Тексас. Локален жител, кој побарал да остане анонимен, потврдил дека ветрови од 80 километри на час дувале во вторникот и средата во таа област.

  „Неколку часа се слушаше само звук од удари на метал и дрво. Изгледаше како налет на ураган“, рекол жител на тој дел од Тексас.

  Илон Маск во јануари се пофали со својот нов прототип на „Твитер“. На сликата подолу се гледа прототипот на ракетата „Старшип“. Подоцна, ракетата беше демонтирана, а нејзините делови биле врзани за безбедносни платформи.

  Starship test flight rocket just finished assembly at the @SpaceX Texas launch site. This is an actual picture, not a rendering. pic.twitter.com/k1HkueoXaz

  — Elon Musk (@elonmusk) January 11, 2019

  Ракетата „Старшип“ би требала да има носивост од околу 100 тони, што е маса на товар доволен за вселенско патување до Марс или барем до Месечината.

  Најавите се дека станува збор за уникатна конструкција, со оклоп од сјаен метал за подобро справување со топлина, а начинот на производство ќе овозможи повторна употреба на речиси сите нејзини делови за вселенски летови.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.