6 C
Skopje
сабота, декември 9, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Се разбудила и повеќе не можела да го слуша машкиот глас, лекарите во шок!

  Девојка од Кина, Чен страда од ретка болест – реверзибилно губење на слухот (RSHL), поради што не може да слуша машки глас.

  Едно утро се разбудила и повеќе не можела да слушне ниту еден машки глас.
  Открила дека не може да го слушне своето момче, а претходната вечер имала зуење во ушите, како и повраќање. Исплашена побрзала во болницата, каде лекарите биле збунети.

  „Можеше да ме слушне кога разговарав со неа, но кога влезе еден млад човек, таа воопшто не можеше да го слушне“, рече др. Лин Ксиокинг.

  Лекарот наскоро дијагностицирал губење на слухот на глас од спротивниот пол, што значи дека може да слуша само високи фреквенции, и никогаш ниски, што ја намалува можноста за слушање на длабоки машки гласови.

  Кога на телото му недостасува јод, тироидната жлезда расте, а потоа се појавуваат проблеми: Еве како да ја препознаете болеста на време!

  Оваа болест влијае на околу 3.000 луѓе во САД и Канада – додека во светот со 12.000 лица со оштетен слух, само едно лице страда од оваа болест. Тешко е да се открие бидејќи и пациентите и медицинските работници честопати не се свесни за состојбата.
  Обично се јавува како резултат на траума. Покрај тоа, таа е поврзана со проблеми со крвните садови или автоимуни нарушувања.

  Сепак, лекарите сметаат дека состојбата на оваа девојка е предизвикана од стрес поради доцнење во деловните обврски и хронична несоница.

  Исто така, пациентите со оваа ретка болест може да имаат симптоми како што се потешкотии во разбирањето на луѓето кои зборуваат на телефон, поради пониската фреквенција и не можат да го слушнат зуењето на ладилникот.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.