6 C
Skopje
понеделник, мај 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Се превртe автобус со навивачи на шкотски Ренџерс, еден загинат (фото)

  Еден навивач на фудбалскиот клуб Ренџерс загинал во сообраќајна несреќата во којашто автобус со навивачите на овој шкотски великан се превртел во саботата на пат кон стадионот, објави полицијата во Глазгов.

  rendzers_avtobus

  Автобусот преполн со навивачи на Глазгов се превртел во Ист Ејршир, јужно од Глазгов. Вкупно 18 лица се повредени, три се здобиле со потешки повреди, а едно na 39-годишна возраст подоцна во болница им подлегнало на повредите.

  Во автобусот имало 36 навивачи на возраст од 20 до над 60 година, меѓу кои најмалку три биле жени, соопшти клубот.

  „Јасно дека постојат поважни работи од фудбалот. Нашите мисли се со повредените и нивните семејства“, изјави помошниот тренер на Ренџерс, Дејвид Реир, откако неговиот тим победи со 2-0 во дуелот со екипата на Патрик Тистли.

  Изрази на сочувство поради несреќата во соопштение изрази и најголемиот ривал на Ренџерс, друиот шкотски гиган Селтик.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.