6 C
Skopje
недела, јули 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Се очекува кинеска вселенска станица во секој момент да падне на Земјата

  Остатоците од кинеската вселенска станица би можеле да паднат на Земјата најдоцна до петок, велат научниците, објави Би-би-си. Тјангонг-1 беше дел од кинеската амбициозна вселенска програма и прототип за екипаж на станицата во 2020 година.

  Беше пуштена во орбитата во 2011 година и пет години подоцна ја заврши својата мисија, по што се очекуваше да се врати назад на Земјата.

  Времето и местото за паѓањето на остатоци од вселенската станица е тешко да се предвидат, со оглед дека веќе Тјангонг-1 не е под контрола. Последната проценка е дека ќе падне во периодот од 30 март до 2 април.

  Поголем дел од станиците најчесто се случува да изгорат во атмосферата, но некои остатоци може да останат живи и да удрат на површината на Земјата.

  Кина во 2016 година потврди дека изгубила контакт со Тјангонг-1 и дека не може повеќе да го контролира нејзиното однесување.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.