6 C
Skopje
недела, март 26, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  94-годишна жена раскажала за одмаздата на неверниот сопруг и неговата љубовница

  Одмаздата е слатка работа, но оваа 94-годишна баба од Лос Анџелес отиде над и подалеку. Дорис со своите внуци сподели приказна за еден неверник,...

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  Се заоструваат односите меѓу Москва и Атина по изгласувањето на уставните измени во Македонија

  По изгласувањето на уставните измени во македонското Собрание за промена на името Москва и Атина си разменија остри пораки. Официјална Москва и натаму останува на својот став дека одлуката за промена на името на Македонија е наметната од надвор, на што Атина одговара дека таквиот став не придонесува за пријателски односи меѓу Русија и Грција.

  Руското Министерство за надворешни работи ја оценува одлуката на Собранието на Република Македонија да го смени името на државата како одлука наметната однадвор, и смета дека таквата одлука не ја одразува волјата на народот. Исто така, заклучува дека ова прашање треба да се разгледува од страна на Советот за безбедност на Обединетите Нации, пренесуваат тамошните медиуми.

  „Она што го гледаме е продолжување на процесот на вештачка промена на името на државата која е наметната од надвор, со цел Скопје да се воволече во НАТО што е можно поскоро”, се вели во соопштението на министерството, пренедува ТАСС.

  Министерството потсетува дека на 11 јануари македонскиот Парламент ги изгласа уставните измени за промена на името на земјата во согласност со Преспанскиот договор. „Ова е кршење на македонското законодавство. Ставот на претседателот на Република Македонија и мислењето на мнозинството од населението се прекршува, тие го отфрлија Договорот од Преспа“, посочува руското министерството.

  Во соопштението, исто така, се подвлекува во Скопје продолжуваат и собирите на граѓаните кои се против, што како што е наведено, тоа е индикатор за длабоката поларизација на општеството.

  За опасностите од ситуација која може да ја поткопа стабилноста и безбедноста на Балканот сведочат и, како што се вели во соопштението, последните случувања во Грција – повлекување од лидерот на партијата на Независни Грци, Панос Каменос, од владината коалиција, како резултат на Договорот од Преспа, како и фактот дека грчката Владата се соочува со гласање за доверба.

  Руското Министерство нагласува дека Договорот од Преспа во Атина е протуркан заобиколувајќи го мислењето на грчките граѓани, без можен референдум за ова прашање.

  На ваквото соопштение од страна на руското Министерство за надворешни работи реагираше Атина.

  Во соопштението на руското МНР за одлуката на македонскиот Парламент за промена на името на земјата не се земени предвид координираните и ефективните демократски функции на институциите во Грција, објави грчкото Министерство за надворешни работи.

  „Грчкиот устав има експлицитни закони со кои се регулира секој можен настан од внатрешниот политички поредок и кои не се предмет на коментари од трети лица”, се вели во реакцијата на грчкото министерство, објави АНА-МПА.

  Како што оценува Атина, соопштението на руското министерство не придонесува за историски и пријателски односи меѓу Русија и Грција и нивните народи.

  Latest Posts

  94-годишна жена раскажала за одмаздата на неверниот сопруг и неговата љубовница

  Одмаздата е слатка работа, но оваа 94-годишна баба од Лос Анџелес отиде над и подалеку. Дорис со своите внуци сподели приказна за еден неверник,...

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.