6 C
Skopje
вторник, јули 5, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ФОТО: Сопругот ја пофалил за изгледот и фустанот – потоа забележал згрозувачки детаљ, а за се е виновен нивниот син

  Иако жените не се облекуваат убаво за другите, секогаш се среќни кога добиваат комплименти за изгледот, особено ако е од партнерот. И се е...

  Нова визија на познатиот Никола: “Предвидува дека ќе ни се случи нешто кое никој го нема видено”

  Сега е регресотерапевт, хипнотерапевт и психички астролог, тој тврди дека во своите визии видел големи турбуленции во кралското семејство. Николас Аујула (35) од Лондон, уште...

  Чудо: Калуѓерка не знаела дека е бремена, родила здраво дете!

  Во италијанскиот град Риети се случила една несекојдневна работа – во една од болниците, калуѓерка родила дете. Калуѓерката, чие име не е познато, во вторникот...

  ФОТО: Воспитувачката на стомакот на детето напишала порака за неговата мајка- жената запрепастена

  Една мајка од САД се сретнала со необична комуникација со воспитачките од градинката на својот син. Имено таа на фејсбук објавила ффотографија од својот син,...

  Се вработив во Германија како доктор и за прв пат почувствував како изгледа нормален живот

  Д-р Немања Јоловиќ (37) ја напушти Србија во 2014 година и замина во Германија за да работи. Пред тоа, тој безуспешно се обидуваше скоро шест години да најде работа во неговото родно Краљeво.

  Сега тој е повеќе од задоволен затоа што, како што вели во разговорот за Нова економија, живее нов, неспоредливо подобар живот и може да прави планови за иднината.

  Немања е во Хатинген, град кој се наоѓа во провинцијата Северна Рајна-Вестфалија. Тој е специјализиран за психијатрија и го подготвува испитот за нострификација на дипломата на Медицинскиот факултет во Крагуевац.

  Периодот кој очајно го бараше за работа по завршувањето на студиите сега му изгледа како лош сон.

  „Завршив Медицински факултет во Крагуевац во 2009 година. Веднаш започнав да барам работа. Сепак, некако ми требаше врска и немав врска. Поминаа години, а јас сè уште бев невработен. Сфатив дека има ништо од работа и морам да видам што да правам“, се присетува Немања.

  Прв чекор: Курс по германски јазик
  Меѓу неговите колеги се шпекулираше дека Германците примаат лекари од Србија. Тој детално се информираше за тоа и виде дека една од најважните работи е познавањето на германскиот јазик.

  Затоа, неговиот прв чекор беше да се запише на курс по германски јазик – ниво Б2, а потоа подготви CV на германски јазик.
  „Слушнав за страната Клекенхаус кај Стеллен атлас, која е многу добро позната во нашата земја затоа што таму можете да најдете над 2000 слободни работни места во секое време. Побарав каде бараат лекарите и најдов околу 100 вакви реклами само при едно пребарување, тој испратил до сите CV“, вели нашиот соговорник.

  Јавете се по два месеци
  Првиот одговор го доби по скоро два месеци. Тој бил повикан од Клиниката за ортопедија во Херн. Тој веднаш ја прифати поканата и отпатува таму во мај 2014 година.

  „Почнав да работам во статус на хоспитант-лекар. Тоа е всушност пробна работа, при што се запознавате со начинот на работа, а истовремено се проверува кои се вашите јазични вештини и колку сте во можност да се вклопам во тој систем, добивате преддоговор.

  За тоа време работев без плата, но ми беше обезбедена храна и сместување во станови околу болницата“.

  Колегите од клиниката му помогнаа
  Бидејќи се покажа како добар, успеа да добие преддоговор, а доби и работна дозвола за две години. Што не било толку тешко затоа што, како што наведува, ја имал целосната поддршка од неговите германски колеги кои му помагале.

  „Не им е грижа од која држава доаѓате, или што било друго. Тие имаат ист став кон секого. И тоа е она што е многу добро и охрабрувачко. Но, за да можете да комуницирате со нив треба да го знаете јазикот. И тоа е она што најважно за секој лекар кој сака да работи за нив“.

  По шест месеци, тој ја напушти таа клиника и најде ново работно место на клиниката за неврологија – Клиника Хелиос Реха. Штом го регулираше престојот и ги доби документите за работа и живот, ја донесе и својата сопруга. После тоа, се роди нивниот син. Неговиот живот конечно започна да се смирува.

  Во Краљево ги молел родителите за 500 динари, сега заработува илјадници евра
  „Од таа мака да најдам работа, до денес, мојот живот драстично се смени. Додека бев во Краљево, морав да ги замолам родителите да ми дадат 500 динари за да можам да искочам со девојчето, а сега можам да си дозволам изнајмувам стан.

  Имам заем за автомобил и планирам да купам стан кога ќе го положам испитот и ќе започнам повторно со работа. Еве, сето тоа е можно ако сте вреден и ако работите“, вели соговорникот.

  Како што вели, Германија е исклучително организирана земја во која сè е подредено на квалитетот на животот на луѓето, па нивното здравје е такво.
  „Тие исто така имаат многу пациенти и малку лекари. И точно е дека многу работа е завршена, но исто така е вистина дека работата е високо ценета и добро платена.

  Платата на лекар е помеѓу 2.500 и 4.000 евра. нето плата, односно она што го добивате при рака. „Можете да живеете убаво со тие пари“, рече тој, додавајќи дека Србија може да научи многу од Германија и дека треба да гледа на тоа многу повеќе.

  Србија да ја имитира Германија
  „Освен платата, сите други услови за работа таму се многу подобри и за лекарите и за пациентите. Како прво, мислам на одличната опрема на болниците, помалку чекање на специјалистички преглед, достапноста на лекови, така што пациентите можат да изберат дали да одат на приватен или државен лекар затоа што истото осигурување се однесува и на двајцата … Исто така, сè е дигитализирано со нив и редовно се ажурира “.

  Кога ќе види како живее, неговите колеги во Србија прашуваат како треба да заминат.
  „Многумина веќе дојдоа овде. И сите сме задоволни. Оние кои планираат да дојдат главно знаат како можат да го сторат тоа, но проблемот е во парите.

  Имам уште еден, исто така лекар, кој беше во Бирото за невработеност од 2009 година и не може да најде работа. За да го издржува своето дете, тој работел на струг за 1.000 динари на ден. Тој има голема желба да дојде во Германија, но нема пари да плати јазик се разбира и тоа е навистина застрашувачко“.

  Нема намера да се врати назад

  Немања нема намера да се врати назад. Тој вели дека му се допаѓа ваков живот во Германија, што е точно, многу поразлично од животот во Србија.
  Семејството и работата сега се главната работа во неговиот живот, а благодарение на фактот што успеа да дојде таму, тој може да живее нормално и да си дозволува работи за кои може само да сонува.

  „Бизнисот е важен. Но, кога сопругата, синот и јас доаѓаме за викенд, патуваме заедно. Отидовме во Холандија, која е близу до нас, неколку пати. И ние често доаѓаме во Србија затоа што летовите се ефтини. „Не пропуштам ништо. Напротив, немав шанса, и барем ќе го добиете тоа и ќе можете да направите нешто од вашиот живот”, вели тој.

  Сега подготвува одобрување, односно испит за нострификација за дипломата од Србија, што, како што вели, воопшто не е лесно.
  За тоа време, тој бил регистриран во германското биро за невработеност, од каде ќе добие парична помош за една година, односно додека не го положи тој испит.

  „Не е воопшто лесно. Мора да имате медицинско знаење во вашиот мал прст, сето тоа на германски јазик. Полагате испит пред комисијата и имате право да го полагате само три пати. После тоа, ако не положите , можете да се вратите во вашата земја затоа што не можете да завршите работа “, рече тој.

  Latest Posts

  ФОТО: Сопругот ја пофалил за изгледот и фустанот – потоа забележал згрозувачки детаљ, а за се е виновен нивниот син

  Иако жените не се облекуваат убаво за другите, секогаш се среќни кога добиваат комплименти за изгледот, особено ако е од партнерот. И се е...

  Нова визија на познатиот Никола: “Предвидува дека ќе ни се случи нешто кое никој го нема видено”

  Сега е регресотерапевт, хипнотерапевт и психички астролог, тој тврди дека во своите визии видел големи турбуленции во кралското семејство. Николас Аујула (35) од Лондон, уште...

  Чудо: Калуѓерка не знаела дека е бремена, родила здраво дете!

  Во италијанскиот град Риети се случила една несекојдневна работа – во една од болниците, калуѓерка родила дете. Калуѓерката, чие име не е познато, во вторникот...

  ФОТО: Воспитувачката на стомакот на детето напишала порака за неговата мајка- жената запрепастена

  Една мајка од САД се сретнала со необична комуникација со воспитачките од градинката на својот син. Имено таа на фејсбук објавила ффотографија од својот син,...

  АКТУЕЛНО

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец....

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.