6 C
Skopje
вторник, декември 6, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Се верува дека пченката помага ВО СМИРУВАЊЕ НА 4 заболувања: СВАРЕТЕ ЈА НА ОАЈ НАЧИН и ќе ја почувствувате ПРОМЕНАТА за 24 ЧАСА

  Ако сте купиле кочани слатка пченка, најдобро би било да ги излупете заедно со пченкарната свила, еве зошто

  Варена пченка е неверојатно здрава, но додека ја готвиме сите ја правиме истата грешка – ја отстрануваме пченкарната свила од кочаните. Сепак, се препорачува пченкарната свила да се готви со пченка и да се јаде.

  Еве зошто треба да јадете свила со пченка:

  Спречува формирање на камења во бубрезите
  Дејствува како природен диуретик и го поттикнува отстранувањето на вишокот течности од телото
  Го намалува нивото на шеќер и холестерол во крвта
  Богат е со калиум

  Доколку не можете да јадете пченкарна свила заедно со пченка, конзумирајте ја на следниот начин – одвојте ја од пченката и сварете ја во малку вода. Процедете го, а кога ќе се олади, испијте го како чај.

  Забелешка: Чајот од свила од пченка не се препорачува за трудници, бидејќи може да предизвика предвремени контракции.

  Лековити својства на пченкарната свила:

  Пченкарната свила се користи како лековито средство за многу долго време. Познато е по тоа што навистина е голема помош кај некои болести, како и тоа што не остава никакви штетни ефекти. Пченкарната свила, во форма на чај, е еден од најсилните природни диуретици. Со консумирање на овој чај, количината на излачена урина може да се зголеми неколку пати во рок од 24 часа без никакви штетни последици. Пченкарната свила е антиинфламаторно и ги штити и смирува уринарните патишта и бубрезите.

  Чајот од пченка од свила се користи како лек против инфекции на мочниот меур, катара на мочниот меур, воспаление на бубрезите, уринарниот тракт, воспаление на простатата. Го поттикнува излачувањето на урината и бактериите од телото, поради што е од голема помош при воспаленија на мочниот меур и уринарни инфекции, како и кај камења во бубрезите.

  Плус, со исфрлање на поголема количина на урина, телото се ослободува од вишокот фосфор и протеини, со што значително се намалуваат ревматските тегоби, тегобите од гихт придружени со болки во зглобовите, проблемите со капки, а значително се намалува и отокот на нозете.

  Статиите на нашиот портал служат за ваше информирање во никој случај не смеете да се ослоните на нив, сепак потребно е да се јавите на лекар!

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.