6 C
Skopje
недела, февруари 5, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Бог на истиот начин го чека нашиот поглед

  Вечерта го избањав петмесечниот син. Мислев дека тоа е многу слично на нашиот однос со Бог и како Бог нè гледа. Андреј се капе несебично....

  Врати се! Твоето време уште не е дојдено! Историја за една клиничка смрт

  Во 80-тите години на минатиот век, книгата на американскиот психолог R. Moody „Life after life“ буквално ја разнесе јавната свест. Авторот има собрано неколку...

  Таа го шокираше светот. Мало девојче се сеќава каква била во претходниот живот

  Детето успеа не само да им каже на родителите за тоа, туку и да докаже сè што кажа. Во далечната 1926 година, во индиско семејство...

  Една жена поставила само едно прашање и ги спасила парите од измамници

  Жителка на австралискиот град Сиднеј поставила едноставно прашање и ја спасила својата заштеда од измамници кои се обиделе да и украдат пари во име...

  Сексот во повозрасно доба е добар за жените, не толку за мажите

  Редовните сексуални односи во повозрасна возраст може да ги заштити жените од одредени здравствени проблеми, но ка мажите може да делуваат спротивно, сметаат научниците во студијата објавена во списанието Journal of Health and Social Behavior.

  seks_stari1Повозрасните мажи кои имаат сексуално односи еднаш седмично, имено, имаат поголем ризик од кардиоваскуларни болести.

  „Резултатите за жените се во согласност со нашите очекувања, но за мажите се изненадувачки“, вели Хуи Лиу, професорка по социологија на државниот универзитет Мичиген.

  Тимот научници предводен од Хуи Лиу анализирале податоци од националното истражување во коешто учествувале 2.204 испитаници на возраст 47 до 85 години.

  Жените коишто одговориле дека сексуалниот живот ги задоволува и оти им е пријатен, имале помала веројатност од развој на хипертензија, велат научниците. Исто така, хормоните коишто ги лачат жените во текот на сексуалниот чин придонесуваат за нивното здравје.

  „Изненадувачки, повозрасните мажи кои имаат сексуални односи повеќе од еднаш седмично имаат двојно поголем ризик од срцеви проблеми од сексуално неактивните. Тоа се однесува дури и на оние коишто се извонредно задоволни од својот сексуален живот. Таквите резултати ја доведуваат во прашање раширената претпоставка дека сексот за сите е благопријатен за здравјето“, истакнува Хуи Лиу.

  Повозрасните мажи имаат проблеми со постигнување оргазам поради емотивни или медицински причини, и затоа можеби повеќе се исцрпуваат, што создава релативно поголем стрес врз нивниот кардиоваскуларен систем, смета Лиу. „Другата можност е негативниот ефект од лекарствата и други препарати за унапредување на сексуалната функција“, додава.

  Во секој случај, Лиу се согласува дека се потребни дополнителни истражувања за да се појасни зошто сексуалните односи за повозрасните мажи можат да бидат погубни./

  Latest Posts

  Бог на истиот начин го чека нашиот поглед

  Вечерта го избањав петмесечниот син. Мислев дека тоа е многу слично на нашиот однос со Бог и како Бог нè гледа. Андреј се капе несебично....

  Врати се! Твоето време уште не е дојдено! Историја за една клиничка смрт

  Во 80-тите години на минатиот век, книгата на американскиот психолог R. Moody „Life after life“ буквално ја разнесе јавната свест. Авторот има собрано неколку...

  Таа го шокираше светот. Мало девојче се сеќава каква била во претходниот живот

  Детето успеа не само да им каже на родителите за тоа, туку и да докаже сè што кажа. Во далечната 1926 година, во индиско семејство...

  Една жена поставила само едно прашање и ги спасила парите од измамници

  Жителка на австралискиот град Сиднеј поставила едноставно прашање и ја спасила својата заштеда од измамници кои се обиделе да и украдат пари во име...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.