6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Секој ден после работа се капе во јавниот тоалет за да ја скрие вистината од семејството. Вистинската приказна за еден татко

  Неодамна фоторепортерот на „GMB“ Акаш објави неверојатно трогателна објава на својата Фејсбук страница. Објавата раскажува приказна за сиромав човек кој долги години работел како чистач за неговите деца да добијат пристојно образование, нешто што тој никогаш не го имал.

  Еве ја приказната за овој татко, кој одгледал четири ќерки, од прво лице.

  „Никогаш не сум им кажал на моите деца каде работам – не сакам да се срамат од мене. Кога најмладата ќерка ме прашуваше за мојата професија, јас секогаш и кажував дека работам како општ работник.

  Пред да се вратам дома, секој ден се туширав во јавни тоалети, па моите деца не се ни посомневаа во мојата вистинска работа. Сонував да ги испратам сите мои ќерки на училиште за да можат да учат и да добијат пристојна професија.

  Направив се што е во моја моќ за да можат да живеат достоинствено. Навистина не сакав никој да ги гледа како што ме гледаат мене…
  Луѓето секогаш ме понижуваа. Сите пари ги вложив во образованието на моите ќерки. Никогаш не можев да купам нова кошула бидејќи целата заработка ја трошев на учебници.

  Јас бев чистач.
  Во пресрет на последниот датум за прием на мојата најстара ќерка на факултет, не можев да соберам доволно пари за влезната такса. Не можев да работам тој ден. Само седнав до куп ѓубре, обидувајќи се да ги сокријам солзите. Сите мои колеги ме гледаа со сочувство, но никој од нив не се обиде да разговара со мене. И покрај моите најдобри напори, не успеав, па се чувствував скршено.

  Немав поим што ќе и кажам на ќерка ми кога ме праша за парите. Роден сум во сиромаштија, но секогаш сонував за подобар живот на моите деца. И сега моите соништа не беа предодредени да се остварат…

  После работа ми пријдоа сите чистачи со кои работев. Седнаа до мене и ме прашаа дали ги сметам за мои браќа. Пред да одговорам што било, колегите ми ги дадоа сите приходи за изминатиот ден. Кога се обидов да одбијам, тие ми рекоа: „Ако треба, денес ќе гладуваме, но НАШАТА ќерка мора да оди на факултет!“ Не можев да ги одбијам.

  Тој ден не се истуширав за прв пат, туку се вратив дома како чистач …

  Мојата најстара ќерка наскоро ќе дипломира. Таа сега има работа со скратено работно време што и овозможува да ги плати другите три ќерки. Децата повеќе не ме пуштаат на работа. Но, неколку пати неделно мојата најстара ќерка доаѓа со мене каде што работев и купува вечера за сите мои поранешни колеги.

  Тие се смеат и ја прашуваат зошто толку често ги храни. Ќерка ми им одговара: „Тој ден пред неколку години сите бевте гладни за да станам тоа што сум денес. Сега моли се за мене за да можам да те хранам секој ден! ”

  Не се чувствувам како сиромашен човек во моментов. Кој има такви деца не може да биде сиромав!’

  Овој едноставен човек кој направи толку многу за своите ќерки може да послужи како добар пример за сите нас. Не заборавајте какви жртви понекогаш мора да направат нашите родители за да ни обезбедат подобра иднина!

  Дали неодамна им се заблагодаривте?

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.