6 C
Skopje
вторник, март 21, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  Секој вторник руча со оваа бездомничка. Еден ден му кажала нешто што засекогаш му го променило животот

  Секој вторник, Грег Смит од Орландо руча со бездомничката Ејми Џо. Но, еден ден таа му кажува нешто што го потресува до срж.

  Толку многу што реши да го сподели на Фејсбук. Еве што напиша младичот на својот профил на социјалната мрежа:

  Запознајте ја „Ејми Џо“. Секој вторник во изминатите неколку недели, Ејми Џо и јас се среќаваме на аголот на Пајн и бул. S. Orange во областа на трговскиот центар во Орландо (работам во областа на трговскиот центар и секогаш шетам низ градот). Секој ден околу една недела ја гледав Ејми Џо на тој агол и таа никогаш не бараше пари…

  Таа само велеше „Добро утро господине! Имајте убав ден! Господ да ве благослови!” и се смешкаше. Носам одело на работа секој ден и често ми бараат пари, но Ејми Џо никогаш не го правеше тоа.

  Ејми Џо и јас сега ручаме заедно секој вторник. Од 30 минути до 1 час слушам колку позитивна останува иако нема апсолутно ништо. Минатата недела таа ми ја објави веста… дека не знае да чита. Ејми Џо не пуши, не пие, не се дрогира или нешто слично. Таа едноставно немаше кој да ја научи да чита. Ми кажа колку и било тешко да се вработи кога не знаела да чита.

  Таа, исто така, ми кажа дека сите пари што можела да ги заштеди ги искористила за да набави книги кои ти помагаат да научиш да читаш од библиотеката наместо да купуваш ХРАНА. Ова ме воодушеви!!!

  Попрво би научила да чита и да се вработи отколку да јаде!!! Благословен сум со двајца прекрасни родители и семејство кое отсекогаш имало средства да ми обезбеди се што сум сакал.

  Ејми Џо го немаше тоа. И сега јас и Ејми Џо не седнуваме само да ручаме, туку и ја учиме да чита. Земам една книга неделно од библиотека и читаме во вторник и таа сама вежба остатокот од времето.

  Оваа објава во никој случај не е наменета да сочувствувам со Ејми Џо или да се исмевам себеси што правам нешто за некој што е обесправен. Сакав да го споделам ова бидејќи може да доведе некој друг да помогне на друго лице.

  Има многу луѓе како Ејми Џо, не сите се гладни, бездомници или повредени. Некои можеби се вашето семејство или пријатели. Да му помогнеш некому е исто толку лесно како да кажеш „Здраво! и да се насмевнам.

  Јас сум доволно среќен што сум финансиски добро поставен да и помогнам на Ејми Џо, и токму тоа ќе го направам. Ако ова работеше за вас, ве молиме лајкнете и споделете… ако не, и тоа е во ред. Но, никогаш не знаете што можете да направите за некого додека не се обидете. Која е вашата Ејми Џо?!?!

  Latest Posts

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.