6 C
Skopje
сабота, јули 2, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  СЕКОЈ ВЕРНИК ТРЕБА ДА ЗНАЕ: За што се користи СВЕТА ВОДА и што да правиме со старата кога ја земате новата света вода

  Употребата на осветена вода е широко распространета. Се користи во многу чинови на Црквата, без разлика дали е тогаш директно осветена, или се користи претходно користена вода. Така, осветената вода се користи за време на осветувањето на храмови, домови, надгробни споменици и разни предмети што служат или ги користи човекот.

  Во светата мистерија на Крштението, осветената вода станува „вода на прочистување, бања на преродба, извор на живот“, во која се крстуваат граѓаните „со вода и Дух“ за новата реалност на Небесното Царство.

  Осветувањето на водата потекнува од првите векови на христијанството, за што сведочат античките пишани извори, како апостолски институции. Евхологија на Серапион од Тмуит, како и раните отци на Црквата: Теодорит, блажениот Јероним, Епифаниј и други.

  Сепак, и покрај целата своја антика, на почетокот не постоеше правило кога, каде и како се врши прочистување на водата. Имаше одредена разлика во овие обреди. Но, на сите нив им е заедничко дека осветувањето на водата се врши со помош на одредени молитви, повикување на Светиот Дух, како и вкрстено благословување и потопување во водата на Светиот крст, што сè уште прави елементи од секоја вода осветување.

  Денес се познати две осветувања на вода: големи и мали. Големото осветување на водата се врши двапати годишно на Крстовден (Богојавление) и Богојавление, во кое се сеќаваме на Крштевањето на Исус Христос во реката Јордан, во кое Црквата не гледа само прототип на миење гревови, но и вистинското осветување на природната вода со потопување на Бога во телото.

  Тоа е свечен обред на кој, скоро редовно, присуствуваат голем број луѓе, кои носат осветена вода во своите домови, бидејќи оваа Света вода – Богојавление, се чува во секој дом во текот на целата година како големо светилиште, и се користи само на голема потреба (болести, вознемирување од зли духови). Во некои делови на нашата земја, вообичаено е еден свештеник да ја дистрибуира водата Водици до домовите на верниците.

  Малку осветување вода се изведува во различни прилики, за време на други црковни акти и обреди, па дури и на барање на одделни верници. Според секоја потреба, мало осветување на вода може да се изврши во секое време и на секое место: во куќата, во полето, во градината и така натаму.

  Во МПЦ е традиција еден свештеник двапати годишно да ги посетува домовите на своите верници за да изврши осветување вода, неколку дена пред празникот на Рождеството, и пред најголемиот христијански празник – Велигден. Со доаѓањето на свештеникот во куќата и осветувањето на водата, Божјата благодат влегува во вашиот дом. Бидејќи, по чинот на осветување на водата, свештеникот ги посипува сите одделенија во куќата, како и целото семејство што е присутно, додека тие го бакнуваат Светиот крст и десната рака на свештеникот.

  Ова осветување на вода во домовите не е само „обичен“ обичај, туку и суштинска потреба на самите верници, кои чувствуваат потреба повремено да бидат осветувани и исчистени со попрскување со света вода. Православните Грци имаат многу семејства кои бараат од своите свештеници неизбежно да доаѓаат секој месец и да ја осветуваат водата во своите домови. Нашите луѓе го изгубија тоа чувство на светост и потреба за светост, и толку многу престанаа да прифаќаат свештеник за вода, а оние што ја примаат, честопати не сакаат да го сторат тоа.

  Не е добро целата наша вера да се сведе на обичајот на „осветување вода“, но не е добро да се отстрани тој побожен обичај од нашиот христијански живот. Осветувањето на водата и неговата употреба го има своето целосно значење и значење само со почитување на сите други прописи на Православната црква за христијанскиот духовен живот, како што се пост, молитва, милостина, Светата тајна на покајанието и исповед на гревовите, Причест, и сè друго, без кое нема спас на душата, ниту остварување на целта на нашето постоење на земјата. Колку долго може да се чува Светата вода, особено онаа што се осветува на Крстовден, Водици и Велигден? После една година кога пристигнува новата вода, што да правиме со старата?

  Ние во Црквата (бискупи и свештеници) кога зборуваме за темите на нашата света вера, честопати не сме во можност да замислиме и претпоставиме колку малку народот знае за својата вера, па затоа на многу начини претпоставуваме одредено знаење и религиозно образование меѓу нашите верници и затоа ни се случува нашите разговори за верата или проповедите да бидат несфатливи и тешко разбирливи за нашите слушатели, токму затоа што многумина го немаат тоа потребно претходно знаење.

  Оттука, навистина е добро што нашите верници имаат можност и слобода да им се обраќаат на бискупите и свештениците за нејасни прашања во врска со верата. Светите Води особено од Богојавление (што народот најчесто ги носи во своите домови), може да се чува на неодредено време. Колку и да се чува, тој не ја губи својата освежителна благодат или станува подложен на расипувајне.

  Постојат семејства на луѓе кои ја чуваат водата Богојавление триесет и повеќе години, со фактот дека секоја година, од новата вода, кога ќе ја донесат од црквата, додаваат малку во шишето во кое ја чуваат старата вода кога ќе пристигне нова вода, што да правиме со старата?

  “ Одговорот на тоа прашање не е запишан во црковните книги, ниту има некој напишан редослед за тоа. Но, затоа постои народна традиција и обичај што Црквата премолчено ги има усвоено и се здобила со традиционална вредност, како и многу други работи што се чуваат во Црквата преку традицијата.

  Значи, според таа народна традиција, а сега и црковната традиција, ако целата количина Вода од Водици не се потроши побожно во текот на годината, тогаш , кога ќе пристигне нова вода,старата се истура во бунар, река или се наводнува цвеќе. Во секој случај, каде што нема да биде изложено на газење и сквернавење.

  Што се однесува до водата што се осветува во домовите за Велигден (никогаш на Велигден), таа може и треба да се зема секое утро за време на оброците, непосредно пред оброците и така да се консумира. Осветена е со цел да се слави големиот празник Воскресение Христово во осветени домови, но и со осветена душа (како храм на Светиот Дух), на што во голема мера придонесува побожната употреба на света вода.

  Осветената вода за празникот Рождество Христово се користи за правење празнична торта и колачи, а може да се остави малку за пиење, така што сите членови на домот можат да испијат голтка за да ги осветат душата и телото.

  Latest Posts

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.