6 C
Skopje
недела, април 14, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Секоја куќа треба да ги има ОВИЕ три РАСТЕНИЈА: Го чистат воздухот и исфрлаат НЕГАТИВНА енергија од просторот

  Овие три растенија се сосема безопасни.

  Не само што се совршен украс за домот и градината, туку ја трошат негативната енергија и позитивно влијаат на расположението на домаќинството. Совршено се вклопуваат во секој дом, а вие треба да имате барем еден од нив.

  Босилек
  Совршен додаток е на секое јадење, а и прекрасно мириса и го украсува просторот. Пролетта е вистинско време за засадување на ова растение, а многумина веруваат дека тоа ги брка злите духови.

  Древните верувања велат дека ако запалите гранче босилек во вашиот дом, тој мириса прекрасно и ја брка негативната енергија. Босилекот е повеќенаменско растение и треба што поскоро да го набавите во вашиот дом.

  Рузмарин
  Не би било лошо да имате рузмарин доколку сте започнале нов бизнис или сте запознале нова љубов.

  Старите верувања велат дека го олеснува иницијацијата, привлекува љубов и страст, а пред се промовира добро расположение. Рузмаринот се препорачува да се одгледува како домашно растение, кое има прекрасно стебло и прекрасен мирис.

  Лаванда
  Едно од најубавите растенија досега е лавандата. Воодушевувачки со својот волшебен мирис, го зголемува и расположението. Поволно делува и против несоница, многумина го користат во борбата против депресијата и нервозата.

  Можете да го имате како домашно растение во текот на зимата, а во лето можете да го фрлите надвор. Брзо се шири, па можете да го засадите и во земја.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.