6 C
Skopje
сабота, мај 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Секоја вечер се будите во исто време – Еве што значи – Ако се разбудите во 3 – тажни сте, ако се разбудите во

  Досега сигурно многу пати сте прочитале дека духовната состојба и физичкото здравје се поврзани едно со друго.

  Но, традиционалните кинески методи и учења посветуваат посебно внимание и важност на секое однесување на телото во различни периоди.

  Така, денот е поделен на 24-часовен циклус, тие веруваат дека ако се разбудите во исто време, тоа значи дека некои енергии се блокирани или погрешно насочени.

  Според него, времето кога се будите секоја вечер во исто време има свое објаснување.

  21:00 – 23:00 часот
  Ова е време кога просечниот човек се обидува да спие. Времето кога ендокриниот систем се ребалансира и се полни со ензими. Ендокриниот систем ги контролира хормоните и метаболизмот, па ако имате проблем да заспиете во овие моменти, можеби сте спиеле мислејќи „борете се или работете“.

  Веројатно сè уште сте психички оптоварени со настаните од изминатиот ден или веќе се подготвувате за утрешните предизвици. Повторувањето на истите зборови создава напнатост.

  23:00 – 1:00 часот
  Ако често се будите во овој период, можеби тоа е поради енергиите што ги носите во себе. Ова е време кога енергијата се претвора во Јанг според верувањата.

  Младата е активна енергија, имено оваа енергија која го храни телото за следниот ден. Ја зголемувате самољубието и почитта за да се смирите себеси и да ја задржите вашата енергија чиста.
  Ова е време кога тие се разградуваат и ги разградуваат мастите кои сте ги ставиле во организмот, па доколку сте консумирале многу нездрави масти и масла, ова е уште една можна причина за будење и немирно спиење.

  1:00 – 3:00 часот
  Ова е важен момент за процесот на детоксикација и закрепнување на телото. Вашиот црн дроб ги отстранува токсините и создава свежа крв.

  Будењето во овој момент укажува на лутина, фрустрација и многу негативни емоции. Ако не се ослободите од овие духовни отрови, вашиот „духовен црн дроб“ постојано ќе се активира во исто време.

  3:00 – 5:00 часот
  Ова е време кога телото се снабдува со најмногу кислород.

  Проверете дали вашето тело има доволно топлина за да ги олесни функциите на телото. Ако често се будите во овој период, обидете се да направите некои вежби за правилно дишење.
  Будењето во ова време може да биде предизвикано и од болка и тага што ве измачува и ве молчи од вашите најблиски.

  05:00 – 7:00 часот
  Причина за будење во овој утрински период може да биде лошиот оброк или јадењето доцна навечер.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.