6 C
Skopje
сабота, јуни 3, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Секоја вечер се будите во исто време – Еве што значи – Ако се разбудите во 3 – тажни сте, ако се разбудите во

  Досега сигурно многу пати сте прочитале дека духовната состојба и физичкото здравје се поврзани едно со друго.

  Но, традиционалните кинески методи и учења посветуваат посебно внимание и важност на секое однесување на телото во различни периоди.

  Така, денот е поделен на 24-часовен циклус, тие веруваат дека ако се разбудите во исто време, тоа значи дека некои енергии се блокирани или погрешно насочени.

  Според него, времето кога се будите секоја вечер во исто време има свое објаснување.

  21:00 – 23:00 часот
  Ова е време кога просечниот човек се обидува да спие. Времето кога ендокриниот систем се ребалансира и се полни со ензими. Ендокриниот систем ги контролира хормоните и метаболизмот, па ако имате проблем да заспиете во овие моменти, можеби сте спиеле мислејќи „борете се или работете“.

  Веројатно сè уште сте психички оптоварени со настаните од изминатиот ден или веќе се подготвувате за утрешните предизвици. Повторувањето на истите зборови создава напнатост.

  23:00 – 1:00 часот
  Ако често се будите во овој период, можеби тоа е поради енергиите што ги носите во себе. Ова е време кога енергијата се претвора во Јанг според верувањата.

  Младата е активна енергија, имено оваа енергија која го храни телото за следниот ден. Ја зголемувате самољубието и почитта за да се смирите себеси и да ја задржите вашата енергија чиста.
  Ова е време кога тие се разградуваат и ги разградуваат мастите кои сте ги ставиле во организмот, па доколку сте консумирале многу нездрави масти и масла, ова е уште една можна причина за будење и немирно спиење.

  1:00 – 3:00 часот
  Ова е важен момент за процесот на детоксикација и закрепнување на телото. Вашиот црн дроб ги отстранува токсините и создава свежа крв.

  Будењето во овој момент укажува на лутина, фрустрација и многу негативни емоции. Ако не се ослободите од овие духовни отрови, вашиот „духовен црн дроб“ постојано ќе се активира во исто време.

  3:00 – 5:00 часот
  Ова е време кога телото се снабдува со најмногу кислород.

  Проверете дали вашето тело има доволно топлина за да ги олесни функциите на телото. Ако често се будите во овој период, обидете се да направите некои вежби за правилно дишење.
  Будењето во ова време може да биде предизвикано и од болка и тага што ве измачува и ве молчи од вашите најблиски.

  05:00 – 7:00 часот
  Причина за будење во овој утрински период може да биде лошиот оброк или јадењето доцна навечер.

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.