6 C
Skopje
среда, февруари 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Северноирски навивач загина во Франција

  Европското фудбалско првенство во Франција ја однесе првата жртва, откако загина навивач на Северна Ирска кој пристигнал во Ница на натпреварот на неговата репрезентација против Полска кој се одигра во неделата.

  severna_irska_navivaci

  Момчето, на 24-годишна возраст, паднало од височина од седум/осум метри, од скеле за бродови, соопшти полицијата во Ница. Навивачот бил под дејство на алкохол и се превртел преку оградата по што при падот со главата удрил во карпите на плажата.

  Полицискиот извештај ги демантираше некои претходни медиумски шпекулации дека смртта на навивачот е поврзана со безредијата пред натпреварот меѓу Северна Ирска и Полска.

  Пред натпреварот во Ница се случија масовни тепачки меѓу полските, локалните и северноирските навивачи, во кои имаше седум повредени. Според локалните медиуми, околу триесетина локални навивачи нападнале гости од Северна Ирска, гаѓајќи ги со шишиња, на што вторите одговориле со иста мерка.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.