6 C
Skopje
понеделник, јули 4, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  Свинска маст – природно чудо кое лекува од глава до пети!

  Современиот човек ја смета свинската маст за застарен, „бабински“ начин на лекување кој остана во нашето минато, но неговите корисни примени се многубројни, како што ќе видите од рецептите на забавно.мк подолу.

  Рецепт на Баба Ванѓа за детски бронхитис
  Во свинска маст пропржете 2 јајца и посипете ги со сол. Кога ќе се излади, нанесете на градите на детето преку ноќ.

  Бронхитис
  3 супени лажици свежа свинска маст се мие во 9 води, се додава 1 лажица мед и 2 зрна гума за џвакање, здробени до прашок. Сè добро се меша. Дозата е за 1 ден. Поделен е на 3 приеми. Друга опција за истата болест е: 1 лажица маст се вари со постојано мешање. Се додаваат 3 супени лажици чист мед. Се конзумира 3 дена, 1 внес на ден. Со продолжена употреба, бронхитисот целосно исчезнува.

  Уште еден рецепт за бронхитис: Се мешаат еднакви количини маст и мед, се додава 1 лажица морска сол. Добро измешаната смеса се нанесува на ленена или памучна ткаенина и се нанесува на градите на пациентот. Се покрива со хартија и се облекува волнена облека. Така се спие.

  Со хемороиди
  За надворешна и внатрешна употреба измешајте 1 лажица маст со 1 кафе лажичка сода бикарбона. Нанесете надворешно и внатрешно колку што е можно повеќе.

  Болка во нозете
  Измешајте 400 гр свинска маст и 40 гр брашно од синап (хардал). На заболеното место се ставаат крпи потопени во врела вода и добро исцедени. По добро загревање се прави триење и со смесата се нанесува на болните места. Тие се врзани и завиткани со волнена марама.

  Болки во зглобовите
  Се топи во водена бања 500 гр свинска маст. Додека е топол, истурете во него 50 гр сенф во прав. Мешајте постојано додека не се стврдне. Добиената смеса се нанесуваат со ревматски зглобови и потоа направете затоплување со врел јаболков оцет. Третманот се продолжува додека отокот (доколку има) не се смири и болката не престане. Третманот има брз и безбеден ефект.

  Зафат за нозете
  100 гр свинска маст и 1 лажица добро издробена и просејувана морска сол се мешаат и смесата се нанесува на цела нога, додека се масира.

  Дископатија
  Изматете лист свежа зелка додека не омекне, премачкајте со 1 лажица маст, посипете со шеќер и нанесете на болното место. Се врзува со волнена марама.

  Туберкулоза
  Како безбеден лек, се препорачува да се јаде по 1 лажица свинска маст секое утро на празен стомак. Третманот трае 3 месеци.

  100 гр свинска маст се меша со 4 мелени таблети кинин и 10 мелени аспирин. По мешањето додадете 1 лажица алкохол. Повторно измешајте во густ крем. Се нанесува на цело тело навечер по триење, а смесата се втрива со масажа.

  Тешка настинка
  Целото тело на пациентот се трие со добро изматена смеса од 2 еднакви супени лажици свинска маст, 1 шолја мастика/ракија, 1 лажичка сода бикарбона и 1 лажичка мелена и просеана морска сол.

  Треска
  И тука мастите можат да помогнат. Покрај него потребни се и 3 главици мелени лукчиња. Стапалата на стапалата се мачкаат со многу маст и одозгора се става газа полна со издробен лук. Се прави завој за да не се движи и се ставаат чорапи. По 7-8 минути, завојот се отстранува. Доколку температурата не е доволно намалена, третманот се повторува, повторно мачкајќи ги стапалата со маст. Мирото ја штити кожата од изгореници.

  Продолжена кашлица
  1 и 1/2 лажичка свинска маст се загрева со 1 чаша млеко. Пијте еднаш дневно. Третманот трае 5-6 дена.

  Пневмонија

  1 кг коприва се пржи во маст и се премачкува на хартија. Се нанесува на градите на пациентот. Држете 2 часа и извадете. Градите се чистат и се покриваат со топол памук најмалку 6-7 часа.

  Latest Posts

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  АКТУЕЛНО

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец....

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.