6 C
Skopje
среда, октомври 4, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Свесни ли се мажите за ризикот од неплодност?

  Голем број мажи не се свесни дека некои фактори, како дебелината или држењето на лаптоп во скут, можат негативно да влијаат на бројот на сперматозоидите и така да се зголеми ризикот за неплодност.

  Научници од канадскиот Универзитет „Мекгил“ утврдија дека кај учесниците во нивните студии можат точно да идентификуваат дека само половина од нив се свесни за активностите и медицинските состојби со неплодноста.

  Нешто поизразена била свеста за поврзаноста со ракот, пушењето и употребата на стероиди за зголемен ризик за неплодност.

  Истражувачите во стручното списание „Хјуман Репродакшан“ пишуваат дека слабата информираност била еднакво распространета во сите возрасни групи и не зависела од степенот на образованието или висината на платите на испитаниците.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.