6 C
Skopje
вторник, јули 5, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ФОТО: Сопругот ја пофалил за изгледот и фустанот – потоа забележал згрозувачки детаљ, а за се е виновен нивниот син

  Иако жените не се облекуваат убаво за другите, секогаш се среќни кога добиваат комплименти за изгледот, особено ако е од партнерот. И се е...

  Нова визија на познатиот Никола: “Предвидува дека ќе ни се случи нешто кое никој го нема видено”

  Сега е регресотерапевт, хипнотерапевт и психички астролог, тој тврди дека во своите визии видел големи турбуленции во кралското семејство. Николас Аујула (35) од Лондон, уште...

  Чудо: Калуѓерка не знаела дека е бремена, родила здраво дете!

  Во италијанскиот град Риети се случила една несекојдневна работа – во една од болниците, калуѓерка родила дете. Калуѓерката, чие име не е познато, во вторникот...

  ФОТО: Воспитувачката на стомакот на детето напишала порака за неговата мајка- жената запрепастена

  Една мајка од САД се сретнала со необична комуникација со воспитачките од градинката на својот син. Имено таа на фејсбук објавила ффотографија од својот син,...

  Свекрва ми ги однесе чизмите на гробишта – ќе ви се слоши кога ќе ја дознаете причината

  Се врати Миле од работа па му раскажав што се случи. И нему не му се веруваше. Сепак, мајка му е…

  Од првиот ден ме мразеше! Кога бев млада бев многу убава, со долги и витки нозе, па многу убаво ми стоеше минич. Миле беше зацопан во мене, а богами и јас во него. Таа, мајка му, уште од самиот почеток кога првпат ме запозна, почна да ме навредува. Но Миле не и обраќаше внимание.
  Постојано слушав муабети од неа, па еднаш дури преку една стринка ми испрати закана. Ама со Миле бевме млади и вљубени, а јас – што од инает го носев миничот, што за ќеф на Миле.

  Се зедовме со Миле и кратко време живеевме заедно со свекрва ми и свекор ми. Секој ден ми префрлаше за нешто. Секој ден плачев. Миле имаше земено кредит од работа па дигавме уште еден кат на куќата, за да можеме да живееме одвоено.

  Агонијата траеше една година. Конечно се преселивме еден кат врз нив. Ми се роди синот, па бев на породилно отсуство. Секој ден се качуваше за да тропа, го будеше малиот, го дразнеше, а еднаш дури толку ме навреди што цел ден плачев! Ми рече: којзнае чиво е детево, наше сигурно не е! Не личи на Миле!

  Ова дур сум жива ќе го памтам! Ставаше ќебиња врз глава и демек го игра детето а таа го плашеше и го стресуваше. Пееше некоја глупава песна: Иде Меца, иде меца, се симна од планина, ууууууууу…

  Често му фалеа бенкичиња и блузички, а по некое време мистериозно се појавуваа. Почнаа сосетки да ми доаѓаат и да ме предупредуваат дека свекрва ми правела магии за мене и детето да сме умреле. Одела и кај Оџата. Ми велеа: Маријо не се будали, нели гледаш дека детето ти е слабо, постојано плаче, заоѓа, гледаш ли како е модро околу очите, му ја гледаш ли таа сина линија на коренот на носот? Уште какви знаци ти се потребни? Спасувај се жено! Види се на што личиш, пола човек си се направила, кога последен пат си се видела во огледало??

  Јас само одмавнував со раката и се смеев шеговито. Од дома ме учеа да бидам љубезна и никако да не ја оговарам свекрвата. Мајка ми живеела со три јатрви, па ме учеше на кроткост. И бев кротка, а внатре во себе беснеев.

  Едно утро кога сакав да купам леб и млеко, само што ја отворив вратата ме удри силна смрдеа. На скалите беше размачкана кал. Не, не, кога се доближив одблизу да видам, сфатив дека тоа се човечки гомна!

  Можев да претпоставам што се случило: свекор ми беше в постела од мозочен удар, а таа му правеше измет. Пелената сигурно ја истурила и ја размачкала овде, пред мојата порта. Цел месец истурав варакини на скалите, но смрдеата уште ја осеќав.

  Сосетките продолжуваа да доаѓаат. Почнаа и нивни роднини да идат, сите ме жалеа и ме предупредуваа. Го жалеа и свекор ми. Велеа дека кутриот офкал од жед и глад, а усните му биле испукани и излупени. Го држела на пост за да не мокри и да нема измет.

  Јас се симнував колку можев за да му подадам нешто, ама таа ме бркаше или не ми отвораше врата. Така кутриот си умре за чаша вода.

  Продолжи да ми приредува разни пакости. Кулминација достигна кога ми кажаа дека ми ги украла новите чизми и ги однела на гробишта: Марија, едната чизма ти ја обесила врз крстот на еден гроб, а другата врз друг гроб. Како ќе скапуваат тие, така и ти да скапуваш! Појди и види си со свои очи!

  Чизмите вистина ми ги снема. А само што ги купив пред една недела. Се облеков и тргнав. Точно знаев на која парцела да се упатам, на кој гроб да одам. Што да видам: расчеречени, распнати врз гробовите, зјаат моите кафеави чизми раскопчани во патентот.

  Со неверување се приближав, ја зедов едната чизма, ја вртев низ раце, таа е. Ја зедов и другата. Ги пикнав во торбата и се вратив дома. И се заблагодарив на пријателката што ми го причува детето и што ми ја кажа информацијата. Бев многу потиштена и уморна.

  Се врати Миле од работа па му раскажав што се случи. И нему не му се веруваше. Сепак, мајка му е. Но јас поставив ултиматум, или таа или јас. Бев спремна да се спакувам и да си одам кај мајка ми. Но тој ми рече, не Марија, нема сама да си одиш, и јас ќе дојдам со тебе.

  Така, заедно тројцата уште истата вечер преспавме кај моите, а потоа побаравме стан под кирија. Претрпевме многу маки по судови додека се подели куќата, но ние моравме да го продадеме нашиот дел за да може да подигнеме нов кредит. Сега имаме наш стан, подалеку од свекрва ми. Родив уште еден син, а пред шест години ја родив и ќерка ми. Свекрва ми ниту еднаш не дојде да ги види внуците.

  Извор: Галама

  Latest Posts

  ФОТО: Сопругот ја пофалил за изгледот и фустанот – потоа забележал згрозувачки детаљ, а за се е виновен нивниот син

  Иако жените не се облекуваат убаво за другите, секогаш се среќни кога добиваат комплименти за изгледот, особено ако е од партнерот. И се е...

  Нова визија на познатиот Никола: “Предвидува дека ќе ни се случи нешто кое никој го нема видено”

  Сега е регресотерапевт, хипнотерапевт и психички астролог, тој тврди дека во своите визии видел големи турбуленции во кралското семејство. Николас Аујула (35) од Лондон, уште...

  Чудо: Калуѓерка не знаела дека е бремена, родила здраво дете!

  Во италијанскиот град Риети се случила една несекојдневна работа – во една од болниците, калуѓерка родила дете. Калуѓерката, чие име не е познато, во вторникот...

  ФОТО: Воспитувачката на стомакот на детето напишала порака за неговата мајка- жената запрепастена

  Една мајка од САД се сретнала со необична комуникација со воспитачките од градинката на својот син. Имено таа на фејсбук објавила ффотографија од својот син,...

  АКТУЕЛНО

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец....

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.