6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Свекрва ми ги однесе чизмите на гробишта – како ќе скапуваат тие, така и јас да скапувам

  Од првиот ден ме мразеше! Кога бев млада бев многу убава, со долги и витки нозе, па многу убаво ми стоеше минич. Миле беше зацопан во мене, а богами и јас во него. Таа, мајка му, уште од самиот почеток кога првпат ме запозна, почна да ме навредува. Но Миле не и обраќаше внимание.

  Постојано слушав муабети од неа, па еднаш дури преку една стринка ми испрати закана. Ама со Миле бевме млади и вљубени, а јас – што од инает го носев миничот, што за ќеф на Миле.

  Се зедовме со Миле и кратко време живеевме заедно со свекрва ми и свекор ми. Секој ден ми префрлаше за нешто. Секој ден плачев. Миле имаше земено кредит од работа па дигавме уште еден кат на куќата, за да можеме да живееме одвоено.

  Агонијата траеше една година. Конечно се преселивме еден кат врз нив. Ми се роди синот, па бев на породилно отсуство. Секој ден се качуваше за да тропа, го будеше малиот, го дразнеше, а еднаш дури толку ме навреди што цел ден плачев! Ми рече: којзнае чиво е детево, наше сигурно не е! Не личи на Миле!

  Ова дур сум жива ќе го памтам! Ставаше ќебиња врз глава и демек го игра детето а таа го плашеше и го стресуваше. Пееше некоја глупава песна: Иде Меца, иде меца, се симна од планина, ууууууууу…

  Често му фалеа бенкичиња и блузички, а по некое време мистериозно се појавуваа. Почнаа сосетки да ми доаѓаат и да ме предупредуваат дека свекрва ми правела магии за мене и детето да сме умреле. Одела и кај Оџата. Ми велеа: Маријо не се будали, нели гледаш дека детето ти е слабо, постојано плаче, заоѓа, гледаш ли како е модро околу очите, му ја гледаш ли таа сина линија на коренот на носот? Уште какви знаци ти се потребни? Спасувај се жено! Види се на што личиш, пола човек си се направила, кога последен пат си се видела во огледало??

  Јас само одмавнував со раката и се смеев шеговито. Од дома ме учеа да бидам љубезна и никако да не ја оговарам свекрвата. Мајка ми живеела со три јатрви, па ме учеше на кроткост. И бев кротка, а внатре во себе беснеев.

  Едно утро кога сакав да купам леб и млеко, само што ја отворив вратата ме удри силна смрдеа. На скалите беше размачкана кал. Не, не, кога се доближив одблизу да видам, сфатив дека тоа се човечки гомна!

  Можев да претпоставам што се случило: свекор ми беше в постела од мозочен удар, а таа му правеше измет. Пелената сигурно ја истурила и ја размачкала овде, пред мојата порта. Цел месец истурав варакини на скалите, но смрдеата уште ја осеќав.

  Сосетките продолжуваа да доаѓаат. Почнаа и нивни роднини да идат, сите ме жалеа и ме предупредуваа. Го жалеа и свекор ми. Велеа дека кутриот офкал од жед и глад, а усните му биле испукани и излупени. Го држела на пост за да не мокри и да нема измет. Јас се симнував колку можев за да му подадам нешто, ама таа ме бркаше или не ми отвораше врата. Така кутриот си умре за чаша вода.

  Продолжи да ми приредува разни пакости. Кулминација достигна кога ми кажаа дека ми ги украла новите чизми и ги однела на гробишта: Марија, едната чизма ти ја обесила врз крстот на еден гроб, а другата врз друг гроб. Како ќе скапуваат тие, така и ти да скапуваш! Појди и види си со свои очи!

  Чизмите вистина ми ги снема. А само што ги купив пред една недела. Се облеков и тргнав. Точно знаев на која парцела да се упатам, на кој гроб да одам. Што да видам: расчеречени, распнати врз гробовите, зјаат моите кафеави чизми раскопчани во патентот.

  Со неверување се приближав, ја зедов едната чизма, ја вртев низ раце, таа е. Ја зедов и другата. Ги пикнав во торбата и се вратив дома. И се заблагодарив на пријателката што ми го причува детето и што ми ја кажа информацијата. Бев многу потиштена и уморна.

  Се врати Миле од работа па му раскажав што се случи. И нему не му се веруваше. Сепак, мајка му е. Но јас поставив ултиматум, или таа или јас. Бев спремна да се спакувам и да си одам кај мајка ми. Но тој ми рече, не Марија, нема сама да си одиш, и јас ќе дојдам со тебе.

  Така, заедно тројцата уште истата вечер преспавме кај моите, а потоа побаравме стан под кирија. Претрпевме многу маки по судови додека се подели куќата, но ние моравме да го продадеме нашиот дел за да може да подигнеме нов кредит. Сега имаме наш стан, подалеку од свекрва ми. Родив уште еден син, а пред шест години ја родив и ќерка ми. Свекрва ми ниту еднаш не дојде да ги види внуците.

  Извор: Галама

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.