6 C
Skopje
вторник, декември 6, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  СА без Ленард го декласира Хјустон и избори финале на Западот

  Кошаркарите на Сан Антонио, без својот најдобар играч Каваи Ленард, го декласираа Хјустон 114.75 и со вкупен резултат 4-2 ја добија полуфиналната серија во Западната конференција. Сан Антонио во конференциското финале ќе игра против Голден Стејт.

  Без Каваи Ленард, Сан Антонио го скрши отпорот на противникот уште во првото полувреме, кога стекна предност од 22 поени. Спарси особено беа импресивни во втората четвртина, во која постигнаа 17 поени повеќе од Хјустон (30:13).

  Хјустон, кој беше домаќин, имаше очајна реализација од поле, само 29 отсто (тројки 32,5 отсто, двојки 24 отсто), а имаа и далеку помалку скокови од противникот 37-60.

  „Сите го подигнаа нивото на играта, неколкумина од момците одиграа добар натпревар. Погледнете го Мареј, поентираше, правеше влезови, асистираше, играше одбрана…Центрите беа одлични. Пети Милс го контролираше ритамот, а Симонс и Грин беа добри на периметарот. Сите имаа свој придонес, ова беше тимска победа со 32 асистенции и само седум загубени топки“, рекол по мечот тренерот на Сан Антонио Грег Поповиќ.

  Во отсуство на Ленард, Спарси ги предводеше Ламаркус Олдриџ со 34 поени и 12 скокови, а неговата игра ја следеа Донатон Симонс со 18 кошеви, Пети Милс со 14 поени и седум асистенции , додека „дабл-дабл“ забележаа Дехонте Мареј (11 поени, 10 скокови, 5 асистенции) и Пау Гасол (10 поени, 11 скокови, 5 асистенции, 3 блокади).

  Хјустон без помошта на Џејмс Харден не можеше да се носи со разиграните Спарси. Кандидатот за МВП наградата, Харден, одигра катастрофален меч, погоди само два шута од поле, а мечот го заврши со 10 поени и седум асистенции.

  „Мораме да ги прифатиме работите такви какви што се. Се паѓа на моите рамења, ја прифаќам одговорноста. Тешко е, особено поради начинот на кој загубивме. Ова е фрустрирачки бидејќи во текот на сезоната одлично се носевме со сите пречки“, рекол Харден.

  Најефикасен во редовите на Хјустон беше Тревор Ариза со 20 поени, а Клинт Капела имаше учинок од 15 поени и 12 скокови.

  Финалето на Западот ќе започне на 14.мај во Оукленд, каде ќе се одигра и вториот меч на 17.мај. Потоа серијата ќе се пресели во Тексас, каде исто така ќе се играат две средби, на 21. и 23.мај.

  „Мислам дека за Голден Стејт сме подготвени, што не беше случај за серијата со Хјустон, бидејќи во првата рунда игравме против Мемфис. Голден Стејт и Хјустон играат слично, со таа разлика што Вориорс имаат повеќе квалитетни кошаркари од кои е тешко да се одбраниш“, рекол ветеранот Ману Џинобили.

  На Истокот, актуелниот првак Кливленд го чека противникот во финалето, кој може да биде познат в сабота, кога Вашингтон и Бостон ќе го одиграат шестиот меч од серијата, во која Селтикси водат 3-2.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.