6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Санаата на Ласкова демантира дека е поврзана со компанијата „Декодикс“, која доби грант од 320.000 евра

  Христина Керкез, снаата на советничката за култура на премиерот, Цветанка Ласкова, демантира дека има некаква поврзаност со компанијата „Декодикс“, на која ѝ беше одобрен грант од 320.000 евра од Фондот за иновации. Таа испрати демант по објавата на текстот со наслов „За грантот на снаата на Ласкова одлучувачите се двоумат една недела“.

  „Ниту јас, Христина Керкез, ниту членови на моето потесно семејство немаат некаква поврзаност со компанијата ’Декодикс’, така што изнесената информација претстатвува лага. Овие факти сте можеле да ги потврдите со барање информации за сопственичката структура на компанијата во Централниот регистар на Република Македонија, што очигледно не сте го сториле, па поради тоа објавувате лажни информации“, стои во демантот од Керкез.

  За поврзаноста на компанијата „Декодикс“ со советничката Ласкова, информира Фондот за иновации кога под притисок на јавноста од сите што добија грант побара изјави за поврзаност со функционерите. Во изјавата компанијата „Декодикс“, според Фондот за иновации, пријавила поврзаност на Христина Керкез како дел од сопственичката структура со советничката Ласкова. Таквата изјава беше причина Фондот во август лани да не потпише договор со „Декодикс“, туку апликацијата уште еднаш да оди на одлучување пред Комитетот за одобрување инвестиции во Фондот за иновации. Веднаш по изјавата за поврзаност со Ласкова, „Декодикс“ го извести Фондот и дека снаата на советничката на премиерот се иззема од сопственоста.

  Од сопственоста се иззема и сопругата на актуелниот министер за култура, на која преку компанијата „Т-сенс“ ѝ беше одобрен грант од Фондот за иновации заедно со одобрениот грант на снаата на Ласкова. Но, Фондот за иновации во неколку наврати соопшти дека ќе се разгледуваат апликациите за грантови во форма какви што биле во моментот на аплицирање.

  Поврзанота на компанијата „Декодикс“ со советничката Ласкова, заедно со уште три компании што пријава поврзаност со функционери, беше причина Фондот за иновации да изработи протокол за процена на ризик кај компании што ќе се изјаснат дека се поврзани со носители на јавни функции. Применувајќи го протоколот, „Транспаренси интернешнл – Македонија“, како надворешен соработник на Фондот за иновации, кај „Декодикс“ утврди среден ризик од влијанието на Ласкова, кој се доближува до висок ризик. Врз основа на оваа процен на ризик, Комитетот за одобрување инвестиции треба да донесе одлука дали „Декодикс“ ќе ги добие парите од грантот.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.