6 C
Skopje
недела, септември 25, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  Самохрана мајка сама ја изреновира куќата за 5000 евра: кога ќе видите како изгледа нејзиното купатило сега, ќе се изненадите!

  Самохрана мајка на две деца, таа успеа да ја реновира својата куќа и да направи „дом од соништата“ со буџет од само 5.000 евра. Можеби ова звучи како многу, но кога Шарлот Гриди (28) од Велс влезе во нејзиниот нов дом, сфати дека сè е толку уништено и валкано што ретко кој би сакал да живее во него.

  Немаше сомнеж во тоа, таа реши да ги засука ракавите и да направи дом со своите десет прста во кои ќе уживаат нејзините малечки Енцо (7) и Броди (4).

  Таа вели дека куќата била „катастрофална“ кога влегла во неа. Наоѓаше отпушоци од цигари и ѓубре насекаде… Не и беше лесно, но успеа да преуреди сè. И требаа две години да се реновира, но таа се грижеше за секој потрошен динар и не сакаше да троши пари освен ако е потребно. Отсекогаш сум сакала проекти „направете го тоа сам“ и секогаш се обидував да преуредувам нешто користејќи ги само парите што ги имав на располагање – вели Шарлот, која сподели многу фотографии на својот Инстаграм профил пред и по реновирањето.

  Идеите ги пронашла на Интернет и вели дека уште како дете била љубител на креативноста и сакала да гледа како луѓето сами ги обновуваат куќите и им носат свежина на старите работи. Јас сама го реновирав и украсив. Немав пари да направам бања и кујна кога се вселивме, па се погрижив за сè со онолку пари колку што имав – вели Чарлог.

  Таа открива дека вложила околу 800 евра во реновирање на овие две простории. Таа вели дека ставила винилни подови, кои ја чинеле околу 60 евра и дека самата ги исекла и залепила. Таа плати 50 евра за кабинетот за мијалник и вложи уште 10 за да го наслика како што сакаше. Потоа ја украси бањата со предмети што ги имаше порано. Вели дека не можела да ја избегне инвестицијата некаде, морала да купи плочки, кои ја чинеле околу 150 евра, да обои околу 70 евра, приклучници, кои биле дополнителни 30, ново плафонско светло, но и рачки за кујнски елементи и ормани, кои се чинат околу 50 евра.

  Шарлот тврди дека успеала да стори сé што е со помош на нејзините роднини и дека не ангажирала мајстори за домашни работи. По две години, таа верува дека конечно завршила со реновирање на домот. Имаше разни трикови. Купив плочки и ги лепив над старите во кујната. Купив боја за да ја обојам работната површина, но и други елементи во кујната – вели оваа млада мајка. Таа исто така одлучи да ги замени рачките, па сега кујната изгледа како да е сосема нова.

  Јас сум многу горда и многу задоволен од она што го направив. Знам дека паднав на нос за да им овозможам на моите момчиња удобен и топол дом – вели мама Шарлот. За сите оние кои се двоумат дали да почнат да се реновираат, плашејќи се дали имаат пари за сè што имаат замислено, Шарлот вели дека е упорна. Пред две години немав ништо, но не се предадов.

  Секогаш има светло на крајот од тунелот, а кога немате пари да купите нова кујна или да им платите на мајсторите да си ја прават бањата, секогаш постои начин нешто да преуредите сами и да изгледа како ново – вели Шарлот.

  Таа им даваше совети на луѓето и како да штедат. Не купувајте нови елементи во кујната, ниту менувајте фронтови, купувајте боја и насликајте ја сами, Променете ги рачките на орманите, тој мал детал ќе создаде впечаток дека орманите се нови, Ако немате пари да ги излупите плочките и да ја истурите подлогата, лепете ги другите плочки над нив. Постојат плочки што се токму за тоа.

  Latest Posts

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.