6 C
Skopje
вторник, февруари 7, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ѝ се јави св. Никола и ја спаси старицата од пеколните маки

  Ова се случи во 1991 година. Во домот на Тамара, жена во своите седумдесетти, работите воопшто не биле добри. Таа им чита на своите...

  Ако нашата мачка или куче го направи ова, тогаш треба веднаш да им помогнеме

  Секој што има домашно милениче дома знае дека мачките и кучињата често прават прилично чудни и забавни работи. Меѓутоа, понекогаш, наместо само...

  Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

  Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...

  Со рака го удрил бебето што лежело – добро погледнете што ќе направи неговата мачка

  Добро е познато дека мачките се однесуваат исклучително заштитнички кога станува збор за нивните сопственици, а особено доколку тие сопственици имаат мали деца. Овој човек...

  Руски музеј открил тајна наредба за уништување на списите за логорите на Сталин

  Музеј кој ги проучува советските затвори и логори открил тајна наредба од 2014 година за уништување на евиденцијата на затвореници, пишува „Гардијан“.

  Службеници изјавиле дека ваквиот потег би имал катастрофални последици врз проучувањето на историјата на „логорите на смртта“ на Сталин. Според податоците, во текот на триесеттите и четириесеттите години на минатиот век околу 17 милиони луѓе биле испратени во гулаг, озлогласниот советски затворски систем. Најмалку 5 милиони луѓе биле осудени под обвинение за лажни сведоштва.

  Евиденцијата за постапките против затворениците често се уништува, но нивните лични податоци се зачувуваат на регистарски картички, кои ги поседуваат полицијата и разузнавачките служби. Историскиот музеј за гулаг во Москва открил таен документ од 2014 година со кој се бара уништување на податоците за затворениците кои достигнале возраст од 80 години, што практично денес ги опфаќа речиси сите затвореници.

  Архивскиот експерт на музејот, Александар Макеев, за новинската агенција „Интерфакс“ изјавил дека откриле оти во еден руски регион се уништени регистарските картички на затвореници. Станува збор за областа Магадан, на истокот од Русија, во која се наоѓале некои од најголемите советски логори. Музејот од рускиот претседателски совет за човекови права побарал истрага во врска со откриената тајна наредба.

  Рускиот заменик-министер за внатрешни работи ги отфрлил наводите дека архивите се уништуваат, но ваквиот инцидент уште еднаш во фокусот ги става тврдењата дека Русија под водство на претседателот Владимир Путин се обидува да ги потисне темните поглавја од советската историја, а да ги истакне нејзините триумфи, како победата во Втората светска војна.

  Latest Posts

  ѝ се јави св. Никола и ја спаси старицата од пеколните маки

  Ова се случи во 1991 година. Во домот на Тамара, жена во своите седумдесетти, работите воопшто не биле добри. Таа им чита на своите...

  Ако нашата мачка или куче го направи ова, тогаш треба веднаш да им помогнеме

  Секој што има домашно милениче дома знае дека мачките и кучињата често прават прилично чудни и забавни работи. Меѓутоа, понекогаш, наместо само...

  Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

  Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...

  Со рака го удрил бебето што лежело – добро погледнете што ќе направи неговата мачка

  Добро е познато дека мачките се однесуваат исклучително заштитнички кога станува збор за нивните сопственици, а особено доколку тие сопственици имаат мали деца. Овој човек...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.