6 C
Skopje
сабота, јуни 3, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Руски медиум за Македонија: Во февруари НАТО и Скопје ќе го потпишат протоколот за влез

  Собранието на Република Македонија ја поддржа промената на името на државата во Република Северна Македонија, со што се отвораат и нејзините врати на патот кон НАТО и ЕУ, пишува московскиот весник „Комерсант“.

  Меѓутоа весникот додава и дека сега се појавија проблеми во грчкиот Парламент, кој исто така треба да го ратификува македонско-грчкиот договор, бидејќи од владејачката коалиција излегоа пратениците од партијата Независни Грци.

  „Усвојувањето на уставните измени во Парламентот, значи не само што ќе го ратификуваат договорот со Грција и новото име на државата, пратениците во суштина го отоврија патот на Републиката кон НАТО и ЕУ. Минатото лето, Алијансата ја повика Македонија во своите редови, а Европската унија е подготвена да ги започне преговорите за членство во средината на оваа година – во двата случаи, со услов да се спроведе договор со Грција “, пишува весникот.

  „Комерсант“ додава дека неименуван европски дипломатски извор од Балканот потврдил дека веќе во февруари, НАТО има намера да го потпише со Скопје протокол за влез и дека по ратификацијата, Македонија ќе стане 30-та земја членка.

  „Не е изненадувачки што донесувањето на уставните измени беше поздравено од страна на НАТО, ЕУ и САД, нарекувајќи го настанот историски. Руското Министерство за надворешни работи тој процесот, претходно го нарече ‘валкана манипулација’, изјавувајќи дека потребните гласови во Собранието на Република Македонија беа обезбедени со уцена, закани и поткуп на пратениците од опозицијата”, пишува весникот.

  Весникот оценува дека прифаќањето на уставните измени може да има уште една последица, важна не само за Македонија, и додаде дека мислењето на регионалните експерти, тоа може да влијае на давање на автокефалноста на Македонската Православна Црква.

  Весникот, исто така, вели дека повеќето балкански експерти се убедени дека Западот ќе го поддржи договорот со Македонија во грчкиот Парламент.

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.