6 C
Skopje
четврток, март 23, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Топлата вода лечи повеќе од 20 болести, само треба да знаете како да ја користите

  Топлата вода е една од најголемите погодности во нашиот секојдневен живот. Толку сме навикнати што годишното спречување на системите за греење, што доведува до...

  Тајната на светата вода и како да се лекува со неа

  Светата вода е суштински дел од нашата религија. Во православието се користи за сите ритуали: крштевки, за благослов, во тешки времиња, против болести. Исто така, служи...

  Жена ја роди ќерката на нејзиниот роденден. Но, има нешто уште поневеројатно

  Во семејството на Ејми, 18 јануари е необичен ден. Работата е што на овој ден таа и нејзината мајка слават роденден. Отсекогаш чувствувале посебна...

  Видов како една корејска домаќинка лесно се ослободи од прашината, и го направив истото! Сега куќата е секогаш чиста и мириса на свежо

  Проблемот со прашината на површините во куќата и е познат на секоја домаќинка. Но, некои од нас ја чистат прашината секој ден, а други...

  Романо Проди вечерва во Охрид беше одликуван со награда за хуманизам

  Охрид и Македонија се прататковината, магна карта на европскиот хуманизам, со самиот факт што Свети Климент Охридски, на стотина години пред првиот европски универзитет, во Болоња, овде ја формираа првата хуманистичка школа.

  Со овие зборови, вечервa во Куќата на Уранија (МАНУ), официјално му беше врачена Светската награда за хуманизам, за 2018 година, на Романо Проди, политичар, хуманист, универзитетски професор и еден од водечките интелектуалци на стариот континент.

  Наградата, на Проди, еден од визионерите и градителте на европската идеја, му ја врачи В.Д. градоначалник на Охрид, Константин Георгиески, кој, меѓу другото нагласи дека од вечерва Романо Проди, со целиот негов политички и хуманистички беграунд, ќе биде дел од охридската калдрма и светостите на македонската духовна и црковна метропола.

  Екс-премиерот на Италија и поранешен претседател на Европската комисија, Проди, заблагодарувајќи се на признанието, додаде дека духот на европската идеја не се профитот и економското поврзување, туку хуманизмот и солидарноста.

  „Европа е заедница на малцинства. Кога бев во Романија, еден тамошен пратеник ми кажа, како неговиот татко бил убиен, само затоа што таму бил малцинство, како што бил убиен и неговиот дедо – за истото. Тоа повеќе не смее да се случува. Европа треба да биде семејство на мир и солидарност, во европската архитектура, како темел треба да влезе балканската стратегија, но и нешто пошироко – солидарноста со африканските земји, чие население, без своја вина, се раселува во очајнички поморски и сувоземни колони“, потенцираше Проди, кој 10 години во Африка беше специјален пратеник на ОН.

  Дипломатот и писател, Јордан Плевнеш, во својата пригодна беседа, напомена дека, вечерва целата светска идеја на хуманизмот е во Охрид.

  „Вечерва во Охрид, градот на првата средновековна европска школа на хуманизмот, на самиот почеток на 10. век, се случува една вистинскас духовна револуционерна синтеза, мегу двата митски европски градови во Европа, Охрид и Болоња“, потенцираше Плевнеш.

  Доказ за духовното единство мегу Охрид и Болоња, рече натаму Плевнеш, е фактот што еден од најстарите глаглски ракописи, пишуван е во охридското село Рамне (1230-1240), а се чува во Августинскиопт манастир Сан Џакомо Маџоре во Болоња, под името Болоњски псалтир.

  Плевнеш ја информираше бројната публика, дека Романо Проди е роден на денот на Свети Клименти дека во Охрид, со неговата животна сопатничка, Флавија Франзони, ќе ја прослави златната свадба – 50 години брак.

  Во Охрид, вечерва зборуваа и Рикардо Бризи, професор на Универзитетот од Болоња, како и Жан Патрик Конрад од Империјалниот колеџ во Лондон.

  Светската награда за хуманизам ја востанови Охридската академија на хуманизмот, по идеја на дипломатот и писател Јордан Плевнеш и со неа се слави името на Св. Климент Охридски на сите светски меридијани.

  Пред професорот Проди, Охрид, градот на УНЕСКО, со ова иусклучително признание веќе ги овенча нобеловците Александр Солжењицин, Херта Милер, светските легенди Даисаку Икеда, Рави Шанкар, Питер Брук, Маноел Де Оливеира, будејќи ги изворите на духовната меморија од првата средновековна школа на хуманизмот, основана од учениците на Св. Кирил и Методиј, заштитниците на Европа.

  Latest Posts

  Топлата вода лечи повеќе од 20 болести, само треба да знаете како да ја користите

  Топлата вода е една од најголемите погодности во нашиот секојдневен живот. Толку сме навикнати што годишното спречување на системите за греење, што доведува до...

  Тајната на светата вода и како да се лекува со неа

  Светата вода е суштински дел од нашата религија. Во православието се користи за сите ритуали: крштевки, за благослов, во тешки времиња, против болести. Исто така, служи...

  Жена ја роди ќерката на нејзиниот роденден. Но, има нешто уште поневеројатно

  Во семејството на Ејми, 18 јануари е необичен ден. Работата е што на овој ден таа и нејзината мајка слават роденден. Отсекогаш чувствувале посебна...

  Видов како една корејска домаќинка лесно се ослободи од прашината, и го направив истото! Сега куќата е секогаш чиста и мириса на свежо

  Проблемот со прашината на површините во куќата и е познат на секоја домаќинка. Но, некои од нас ја чистат прашината секој ден, а други...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.