6 C
Skopje
сабота, јуни 25, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сакав да ја изненадам и отидов непоканета кај мојата ќерка на гости но зажалив неверојатно многу“

  Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

  ‘Се омажив со вујко ми, имаме три деца, тоа тука е легално’: Јавноста ШОКИРАНА од овој пар, иако бракот им е совршен!

  Тие се во брак и имаат три деца Брачниот пар со своите три деца живее во Германија и на прв поглед изгледа како и секој...

  Доколку немате бели полумесеци на ноктите, веднаш посетете лекар

  Белите полумесеци на ноктите се нарекуваат лунула. Тие претставуваат важен дел од нашето тело, се многу осетливи, а некои експерти велат дека нивната големина...

  Најлековитата вода во Македонија: На само 15 километри од Кичево

  Станува збор за Свињиште. Планинско село кое се наоѓа на само 15 километри од Кичево, веднаш покрај патот за Демир Хисар. Природата му дарила две...

  Родителите не го сакале, но го вдомила една баба: Тој пронајде начин како да и се заблагодари за се

  Нема да верувате во оваа приказна. Ова емотивно искуство неодамна сите почнаа да го споделуваат на Фесјбук.

  – Веќе некое време имав некој од нашата црква кој ми носеше ружа секоја недела. И јас секоја недела носев ружа на реверот. Тоа беше убав гест кој го ценев, но стана рутина. Една недела, меѓутоа овој гест стана многу посебен…

  Кога си заминував од неделната миса, еден млад човек ми пријде. Стоеше точно пред мене и ми рече: „Господине. што ќе правите со тој  цвет?“

  Во моментот не знаев за што ми зборува, но потоа сфатив. И реков: „ Мислиш на ова“? и покажав на цветот кој беше закачен на реверот.

  Ми рече, „ Да господине. Би сакал да го имам, ако мислевте да го фрлите“. Во тој момент се насемав и реков дека ми е  задоволство да му го дадам тој цвет и попатно го прашав што ќе прави со него.

  Кога момчето ја заврши приказната едвај можев да зборувам. Моите очи беа полни со солзи приказната многу ме погоди длабоко во душата. Го откачив цветот и со него во раката го погледнав момчето и му реков: „ Сине, ова е нешто најубавото што некогаш го имам слушнато, но не можеш да го добиеш овој цвет бидејќи тоа едноставно не е доволно. Ако погледнеш пред влезот во црквата ќе здогледаш големи букети со цвеќиња. Многу семејства ги купуваат за црквата секоја недела. Те молам земи некое од цвеќињата и однеси го на бабата бидејќи таа заслужува се најдобро.“

  Како веќе да не бев погоден од приказната, момчето ми рече нешто што секогаш ќе го паметам. Ми рече: „ Каков прекрасен ден! Барав еден цвет, а добив прекрасен букет“.

  Оваа приказна нека ве натера да размислите како некои родители можат да бидат многу груби, но за среќа оваа баба го сапсила ова дете.

  Latest Posts

  Сакав да ја изненадам и отидов непоканета кај мојата ќерка на гости но зажалив неверојатно многу“

  Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

  ‘Се омажив со вујко ми, имаме три деца, тоа тука е легално’: Јавноста ШОКИРАНА од овој пар, иако бракот им е совршен!

  Тие се во брак и имаат три деца Брачниот пар со своите три деца живее во Германија и на прв поглед изгледа како и секој...

  Доколку немате бели полумесеци на ноктите, веднаш посетете лекар

  Белите полумесеци на ноктите се нарекуваат лунула. Тие претставуваат важен дел од нашето тело, се многу осетливи, а некои експерти велат дека нивната големина...

  Најлековитата вода во Македонија: На само 15 километри од Кичево

  Станува збор за Свињиште. Планинско село кое се наоѓа на само 15 километри од Кичево, веднаш покрај патот за Демир Хисар. Природата му дарила две...

  АКТУЕЛНО

  Стигнала до 228 кг, И ДАВАЛЕ ГОДИНА ДЕНА ЖИВОТ, сега има 82 кг, се за борба ДА ИМА ДЕТЕ

  Сара Придис (35) од Англија е жена на која и било кажано дека ако не стори нешто итно во врска со својата тежина, нема...

  Инспиративно: Ова е приказна за чистачка која ќе ве потсети дека сите сме подеднакво вредни

  За време на мојот втор месец како медицинска сестра, професорот ни даде ненајавен тест. Бев примерен студент и лесно одговарав на прашања додека не...

  Сите ми велат дека имам РОГОВИ од сопругата па решив да ја проверам дали е вистина…

  Изневерата за некои луѓе можеби звучи примамливо и возбудливо, но на крајот таа секогаш ги урива темелите на врската и нанесува голема болка. Многу се...

  Исповед на една мајка со дете болно од Аутизам: Зошто Марио не зборува, зошто лелека така …?

  Скопјанката Весна е мајка на две деца, таа раксажува за своето второ дете на кое му е дијагностициран аутизам.Само до пред три години не...

  Се вработив во Германија како доктор и за прв пат почувствував како изгледа нормален живот

  Д-р Немања Јоловиќ (37) ја напушти Србија во 2014 година и замина во Германија за да работи. Пред тоа, тој безуспешно се обидуваше скоро...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.