6 C
Skopje
четврток, март 23, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Топлата вода лечи повеќе од 20 болести, само треба да знаете како да ја користите

  Топлата вода е една од најголемите погодности во нашиот секојдневен живот. Толку сме навикнати што годишното спречување на системите за греење, што доведува до...

  Тајната на светата вода и како да се лекува со неа

  Светата вода е суштински дел од нашата религија. Во православието се користи за сите ритуали: крштевки, за благослов, во тешки времиња, против болести. Исто така, служи...

  Жена ја роди ќерката на нејзиниот роденден. Но, има нешто уште поневеројатно

  Во семејството на Ејми, 18 јануари е необичен ден. Работата е што на овој ден таа и нејзината мајка слават роденден. Отсекогаш чувствувале посебна...

  Видов како една корејска домаќинка лесно се ослободи од прашината, и го направив истото! Сега куќата е секогаш чиста и мириса на свежо

  Проблемот со прашината на површините во куќата и е познат на секоја домаќинка. Но, некои од нас ја чистат прашината секој ден, а други...

  Родени сте во Југославија? Овој текст ќе ве потсети како беше детството порано

  Писмо од корисник на социјалните мережи стана хит, откако потсети какво било детството во Југославија а како е сега .

  Имено корисникот наведува какво било детството. За оние што не знаат како изгледало детството во СФРЈ прочитајте го следново, а оние кои знаат само ќе се потсетат.

  -Прво, преживувавме и родени сме нормално, иако нашите мајки кога ги болеше глава пиеја аспирини и јадеа храна од конзерва,до крајот на бременоста, никогаш не се тестирани за дијабетис. Во тоа време „чувајте вон дофат на деца „ не постоеше испишано на шишенцата од лекарства. Ние кога имавме 10 години не носевме памперси туку мочкавме во крвет…Како деца се возевме во автомобил, без појас и сигурносни перничиња, не моравме да носиме кацига додека возиме велосипед или ролери- пишува во писмото.

  – Пиевме вода од црево кое служи за полевање во градината, а не од некое скапо шише со цевка купено во огрмоните трговски центри. Делевме едно шише сок со другарите па никој не умре, поради тоа. Јадевме млечен слаболед, бел леб и путер, пиевме коктели кои беа полни со шеќер, но немавме дебели деца зошто се игравме по цел ден надвор. Излегувавме од дома наутро и по цел ден игравме, криенка, граница, крадци и полицајци, каобојци и индијанци, плочка и што уште не, се додека не се запалат уличнте светилки и мајките ќе викнеа по нас- пишал корисникот.

  Во писмото наведува дека во тоа време скоро и да не постоеше семејно насилство и скоро никогаш немаше проблеми.

  – Поминувавме цели денови правејќи тркачки даски од отпадот кој го имавме во подруми, се спуштавме низ улици, заборавајќи дека не сме направиле кочници, но по неколку падови, скршеници и модринки се учевме како треба. Ние немавме проблеми со хиперактивност и концентрација, не ни даваа таблети против тоа и немавме потреба да разговараме со психолози. Не ни продаваа дрога пред училиште и немавме плеистејшени и немавме телевизија со 90 канали. Немавме интернет, кабловска мобилни и замислени пријатели, имавме пријатели и по цел ден си игравме- пишува во писмото.

  Нагласува и дека се звонело дирекно на врата кај другарче и се влегувало да се игра без претходна најава.

  – Кога ќе западневме во невоља родителите не ни плаќаа кауција, туку често беа построги и од законот. Дали и вие бевте дел од детството во Југославија? – завршува ова писмо кое потсетува многумина како се живееше порано.

  Latest Posts

  Топлата вода лечи повеќе од 20 болести, само треба да знаете како да ја користите

  Топлата вода е една од најголемите погодности во нашиот секојдневен живот. Толку сме навикнати што годишното спречување на системите за греење, што доведува до...

  Тајната на светата вода и како да се лекува со неа

  Светата вода е суштински дел од нашата религија. Во православието се користи за сите ритуали: крштевки, за благослов, во тешки времиња, против болести. Исто така, служи...

  Жена ја роди ќерката на нејзиниот роденден. Но, има нешто уште поневеројатно

  Во семејството на Ејми, 18 јануари е необичен ден. Работата е што на овој ден таа и нејзината мајка слават роденден. Отсекогаш чувствувале посебна...

  Видов како една корејска домаќинка лесно се ослободи од прашината, и го направив истото! Сега куќата е секогаш чиста и мириса на свежо

  Проблемот со прашината на површините во куќата и е познат на секоја домаќинка. Но, некои од нас ја чистат прашината секој ден, а други...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.