6 C
Skopje
недела, февруари 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Речиси половина од младите Швеѓанки се чувствуваат небезбедно поради криминалот

  Статистичките податоци објавени од шведската агенција за криминални статистики „Бре“ покажуваат дека 42 отсто од жените на возраст од 20 до 24 години се чувствуваат небезбедно во секојдневниот живот, стравувајќи дека би можеле да станат жртви на разни кривични дела.

  Новите статистички податоци се дел од Анкетата за национална безбедност на агенцијата од 2018 година, која покажа дека жените ги менуваат или секојднавната рута на патување пат или начинот на превоз поради страв од криминал. Марија Седерстром, истражувач во „Бре“, ги коментираше резултатите, велејќи:

  „Животот на многу луѓе е ограничен од фактот дека треба да ги променат своите секојдневни навики на патување и рутини е сериозна последица на несигурноста и вознемиреноста поради злосторствата што младите жени велат дека ги доживуваат”.

  Извештајот доаѓа по уште еден извештај од „Бре“ објавен во јули, во кој се вели дека скоро половина од жените кои живеат во „ранливи области”, честопати нарекувани ‘забранети зони’, се чувствуваа небезбедно во нивните соседства по стемнување.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.