6 C
Skopje
вторник, јуни 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Дали e љубов и како да се опише: 71-годишна жена се омажи за нејзината 17-годишна вистинска љубов. Раскажува среќниот пар

  Што мислите за вистинската љубов, без разлика на разликата во годините? Секојдневно гледаме примери околу нас - постар маж, лудо вљубен во својата млада...

  И вие наросувате сол на прагот: Ако не го правите тоа, поскоро започнете, а еве и зошто

  Можеби изгледа чудно, но од памтивек, солта се користеше како средство за чистење. Сол – одлична супстанција за дезинфекција и чистење на разни предмети...

  Рецепт на баба Цанка: Имам 60 години, а ова растение ми го врати видот, ги отстрани мастите од црниот дроб и го исчисти дебелото црево!

  Понекогаш, црниот дроб може да акумулира премногу маснотии, што предизвикува многу проблеми кои сигурно ќе влијаат на нашето целокупно здравје. За среќа, постои природна состојка која може да ви помогне – цвеклото.

  Цвеклото е зеленчук кој главно се јаде суров или во салати. Не многу луѓе знаат дека цвеклото има многу здравствени придобивки – на пример, може да ги отстрани мастите од црниот дроб, да спречи застој на дебелото црево и да помогне во обновувањето на видот. И тоа не е се!

  Здравствени придобивки од цвекло.

  Цвеклото може да ја подобри циркулацијата на крвта и да го зајакне кардиоваскуларниот систем, како и да обезбеди доволно енергија во текот на денот. Содржи бетаин и триптофан, ретка супстанца која може да го смири и да се бори против стресот. Антивоспалителните својства на цвеклото и високата содржина на антиоксиданси ќе помогнат во борбата против слободните радикали во вашето тело и ќе го подобрат вашето целокупно здравје. Еве како да направите здрава салата од цвекло која можете да ја јадете секој ден:

  Состав: 2-3 мали главици цвекло, 1/2 главица кромид, маслиново масло, лимон или јаболков оцет, сол по вкус

  Инструкции:

  Цвеклото излупете го и сварете го во вода со малку сол, па исечете го на мали парчиња и ставете го во сад. Исечете го кромидот и измешајте го со цвекло, додадете маслиново масло и оцет и зачинете со сол по вкус. Зачинете ја салатата со оцет и оставете да отстои еден час.
  Потоа можете да уживате во неговиот вкус.

  Оваа неверојатна салата ќе ви ги исчисти дебелото црево и црниот дроб и ќе ви го подобри видот. Цвеклото е многу хранливо и корисно и ова треба да стане дел од вашата секојдневна исхрана!

  Latest Posts

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Дали e љубов и како да се опише: 71-годишна жена се омажи за нејзината 17-годишна вистинска љубов. Раскажува среќниот пар

  Што мислите за вистинската љубов, без разлика на разликата во годините? Секојдневно гледаме примери околу нас - постар маж, лудо вљубен во својата млада...

  И вие наросувате сол на прагот: Ако не го правите тоа, поскоро започнете, а еве и зошто

  Можеби изгледа чудно, но од памтивек, солта се користеше како средство за чистење. Сол – одлична супстанција за дезинфекција и чистење на разни предмети...

  АКТУЕЛНО

  Пред спиење ставам ракија на косата – неверојатен трик од мојата баба: Кога ќе се разбудите наутро ќе видите чудо

  Ќе ви ја откријам тајната на убавата и бујна коса што ми ја кажа баба ми, пред многу години, кога ја прашав како нејзината...

  (ВИДЕО)Како студентот пред целиот клас му докажа на професорот дека Бог постои!

  Едноставно и логично, дали ја знаете оваа приказна? Почетокот на дваесеттиот век… На Универзитетот во Берлин, професор ги предизвика студентите прашувајќи: Дали Бог создаде се...

  „Сега ќе ви раскажам како ме наместија да земaм жена од Албанија“

  Посредувањето за невести од Албанија за мажи од Балkaнскиот регион не е некој новитет, а за ваква солуција во љубовниот живот најчесто се одлучуваат...

  Отидов да се вакцинирам и и испратив фотографии на мајка ми. Таа ми одговори: „Па, ти си сега ОВЦА“ и така започна СЕМЕЈНИОТ КОНФЛИКТ

  Британецот по име Лоренс имал 23 години кога дознал дека никогаш не примил вакцина. Тој дозна за тоа во клиниката на...

  Ми рече, или вака ќе правиш, или да си ги собереш „парталите“ и да те нема – си ги собрав

  Човекот за кој се омажив, многу го сакав иимав чувство дека го познавам цел живот. Бевме долги години во врска и навистина изгледаше дека,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.