6 C
Skopje
понеделник, септември 25, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ретка појава во медицината: Родени се близначки со разлика од 97 дена

  Во германскиот град Келн забележан е медицински феномен со оглед на тоа дека две девојчиња, еднојајчани близначки дошле на свет во временски интервал од три месеци, пренесува порталот Точка.

  Германскиот Билд ја претстави приказната за девојчињата Лиани и Леони кои ги делат 97 дена од нивното раѓањето иако биле близначки во мајчиниот стомак.

  Имено, овие две девојчиња дошле на свет и во различни години, едното во ноември минатата година, а другото во февруари оваа година.

  Докторите и експертите тврдат дека раѓањето на двете девојчиња е реткост во светот, но дека медицински е возможно. Така во Ирска во 2012 година дошло до раѓање на близнаци со разлика од 87 дена.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.