6 C
Skopje
сабота, март 2, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ренато Санчез најмлад учесник во едно финале на ЕП

  ортугалскиот репрезентативец Ренато Санчез стана најмлaдиот учесник во финалниот натпревар на некое Европско првенство.

  renato sances

  Фудбалерот за чии услуги минхенски Баерн плати речиси 35 милиони евра, во финалето на ЕУРО 2016 против Франција настапи на возраст од 18 години и 326 денови.

  Момчето од фудбалската школа на Бенфика го надмина рекордот на сонародникот Кристијано Роналдо, кој кога играше во финалето во 2004 година имаше 19 години и 150 денови.

  Инаку, Кристијано Роналдо, во финалето на ЕУРО 2016 одигра само 24 минути, а потоа поради повреда на левото колено мораше да биде изнесен со носилки од теренот.

  Ренато Санчез на ЕП во Франција стана и најмладиот стрелец на едно европско првенство, тој постигна гол во четвртфиналето против Полска.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.