6 C
Skopje
вторник, април 16, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Размислете уште еднаш – еве кои прашања треба да си ги поставите пред да се разведете

  Дали партнерот ви го дава тоа што навистина ви требаа? Дали знаеме што вистински ни треба? И што е е тоа за што сами треба да ја преземеме одговорноста.

  Позади драматичниот број на разводи, кои во последните 50 години во некои земји порасна од 18 на дури 80%, се кријат недоразбирања врзани со животните закони.

  Ние сакаме да живееме динамично, а со тоа ја предизвикуваме другата страна. Животот го бара и едното и другото.

  Причината за големиот број на развои е тоа што правилата за животот не сме ги научиле. Ако животот го споредиме со фудбалски натпревар, ќе забележиме дека фудбалерите ги знаат правилата и така на полувреме ја менуваат својата страна.

  Тоа што го правиме за другите останува не забележано биејќи даваме нешто што мислиме дека на другите им е потребно, без а проверуваме дали тие тоа го сакаат или не.

  Не научивме да комуницираме, сметаме како да знаеме што им треба на другите и зашто нашиот труд не е позитивно вреднуван, напротив.

  Истовремено не се прашуваме што ни е  потребно и не превземаме одговорност, туку бараме тоа да го направат другите.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.